- Nie możemy tego dłużej ukrywać. Złoty Pociąg istnieje – zakomunikował marszałek Olgierd Geblewicz. Chodzi o pomalowany na złoty kolor pociąg przewozów regionalnych, ze znanej już w województwie serii Impuls. 17 składów tego typu to najnowszy zakup Urzędu Marszałkowskiego.

W charakterystycznym złotym kolorze będzie tylko pierwszy z pociągów zamówionych w nowosądeckim Newagu. Pozostałe utrzymane będą w barwach województwa. Urząd Marszałkowski wydał na ich zakup 250 milionów złotych. W kontrakcie zapisana jest możliwość rozszerzenia zamówienia do 27 pociągów.

- Dzięki tym zakupom będziemy mogli jako pierwszy region w Polsce w całości wycofać z użytkowania pociągi z lat 70. i 80. Zapewniając nowoczesny taboru chcemy wynagrodzić pasażerów, którzy tak chętnie korzystają z przewozów regionalnych. W ubiegłym roku było ich aż 7-8 mln. Szacujemy, że nasze pociągi pokonują rokrocznie 5,5 mln kilometrów. To tak jakby 138 razy okrążyć kulę ziemską, poruszając się po równiku.

Złoty Pociąg odkryty na facebooku


Dodatkową atrakcją dla miłośników kolei, mieszkańców i turystów ma być pierwszy z nowych pociągów, który jest pomalowany na złoto. To oczywiście nawiązanie do słynnego Złotego Pociągu, bezskutecznie poszukiwanego na Dolnym Śląsku.

Co ciekawe, z zachodniopomorskim Złotym Pociągiem też była związana pewna tajemnica. W tym przypadku została jednak szybko rozwiązana. Dokonali tego dwaj uczniowie Technikum Kolejowego ze Szczecina: Krzysztof Janas i Norbert Matelski. Dzięki nim już od kilku tygodni opinia publiczna wiedziała, że województwo zachodniopomorskie zakupiło taki skład.

- Istnienie Złotego Pociągu do końca chcieliśmy trzymać w tajemnicy. Zepsuli nam niespodziankę – żartował marszałek Geblewicz.

Swojego odkrycia uczniowie dokonali na... facebooku, przyglądając się materiałom przesłanym przez kolejowych hobbystów z Krakowa. Nagrali oni testy tajemniczego pociągu w złotym kolorze.

- Nikt wtedy nie wiedział na czyje zlecenie powstał. Udało nam się jednak dostrzec na pociągu herb województwa zachodniopomorskiego – tłumaczył Krzysztof Janas.

- Jesteśmy miłośnikami kolei i staramy się być na bieżąco ze wszystkimi informacjami związanymi z tym tematem. Przy okazji odkryliśmy tę wielką tajemnicę województwa zachodniopomorskiego – dodawał z uśmiechem Norbert Matelski.Konkurs z biletami na pierwszy przejazd Złotego Pociągu


Obaj uczniowie w nagrodę za swoją przenikliwość otrzymali od marszałka złote bilety na pierwszy przejazd Złotym Pociągiem. Odbędzie się on w sobotę 3 czerwca. Pociąg wyruszy ze szczecińskiego Dworca Głównego ok. godziny 8 (dokładna godzina zostanie podana później). Celem podróży będzie Kołobrzeg, gdzie przez cztery godziny nowy skład będzie eksponowany pod latarnią morską. Później przewidziano powrót do Szczecina.

Do wygrania jest 50 biletów na premierowy przejazd Złotym Pociągiem. Żeby je zdobyć trzeba wziąć udział w konkursie „Pomorze Zachodnie na wagę złota” i odpowiedzieć na pytanie: „Jakie są Pani/Pana zdaniem największe skarby Pomorza Zachodniego?”. Autorzy najciekawszych uzasadnień wygrają bilety. Szczegóły na facebookowym profilu Pomorza Zachodniego.

W kolejnych dniach (po 3 czerwca) Złoty Pociąg wyruszy już w regularne kursy. Ma pojawiać się na różnych trasach. Latem najczęściej będzie można dojechać nim nad morze. Każdy, kto zrobi sobie z nim zdjęcie, tzw. „selfie”, będzie miał szansę wygrać nagrody finansowe, upominki i przejazd w kabinie maszynisty. Zdjęcie trzeba wysłać na profil facebookowy województwa. Nagrodzone zostaną najciekawsze.