Dwie firmy złożyły oferty w przetargu na przebudowę ul. Małkowskiego na odcinku od al. Piastów do ul. Bogusława X oraz ul. Królowej Jadwigi od ul. Krzywoustego do ul. Małkowskiego. Obie ulice będą w przyszłości jednokierunkowe, ruch będzie uspokojony (strefa 30), nie będzie można parkować na chodniku.

Budżet Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego na tę inwestycję to 7 mln zł. Obie oferty zainteresowanych firm są o ponad milion wyższe. Strabag zaproponował 8,2 mln zł, a konsorcjum firm, którego liderem jest Elbud – 8,7 mln zł. Decyzja o podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą, lub o unieważnieniu przetargu, zapadnie po analizie.

Tylko w jednym kierunku

Na obu ulicach wyremontowana zostanie jezdnia, na nowo będą ułożone chodniki z płyt granitowych. Ul. Małkowskiego będzie można przejechać tylko w kierunku od al. Piastów do ul Bogusława X. Jednokierunkowa będzie też ul. Królowej Jadwigi. Od ul. Krzywoustego w kierunku ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

Po przebudowie obowiązywać będzie w tym rejonie strefa ograniczenia prędkości do 30 km/h. Piesi będą mogli przechodzić przez jezdnię w każdym miejscu. W rejonie skrzyżowań, dla bezpieczeństwa, zaprojektowano wyniesienia.

Nowe zasady parkowania

Z jednej strony każdej z remontowanych ulic będą miejsca postojowe równoległe, a po drugiej prostopadłe. Niemożliwe będzie wjeżdżanie na chodnik, co dzisiaj jest nagminne. W miejscach narażonych na łamanie przepisów staną słupki zabezpieczające, donice i ławki. Zaplanowano nasadzenia drzew.

Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na realizację zamówienia. Przekazanie terenu budowy nastąpi nie później niż do dnia 28 lutego 2019 r.

To drugi etap przebudowy ulic w śródmiejskich kwartałach wyznaczanych przez ulice: Królowej Jadwigi – Małkowskiego – Bogusława X - Bohaterów Getta Warszawskiego – Ściegiennego. W pierwszym zrobiono część ul. Bogusława X (od pl. Zgody do ul. Małkowskiego) oraz ślepy fragment ul. Małkowskiego (od Bogusława X w kierunku al. Wojska Polskiego). Wcześniej w podobny sposób przebudowano fragment ul. Jagiellońskiej.