Wyjście teatru w przestrzeń miasta, współpraca z lokalnymi pedagogami i instytucjami kultury oraz zbudowanie przestrzeni dla teatralnych eksperymentów – między innymi o takich planach na Pleciugę mówił jej nowy dyrektor, Tomasz Lewandowski. O działalności instytucji opowiedział w piątkowym programie „18:03 – zaprasza Andrzej Kochański” emitowanym przez wSzczecinie.pl i Radio Super FM.

 

Tomasz Lewandowski jest dyrektorem Pleciugi od 1 września 2021 roku. Na stanowisku zastąpił Zbigniewa Niecikowskiego, który zarządzał teatrem od blisko 30 lat.

Współpraca z nauczycielami

Jak podkreślił nowy dyrektor teatru lalek, ważnym elementem w działalności Pleciugi pozostanie edukacja. Teatr chce zapraszać do współtworzenia spektakli nauczycieli ze Szczecina i regionu. – Codziennie jeżdżę do szkół z terenu Szczecina. Rozmawiamy o współpracy i o edukacyjnej radzie teatralnej, gdzie będziemy omawiać potrzeby (nauczycieli – przyp. red.) – powiedział Tomasz Lewandowski. Dodał też, że podczas spotkań z nauczycielami omawiane są pomysły na przedstawienia, które poruszałyby niewyeksploatowaną tematykę skierowaną do młodzieży. Przedstawił także pomysł dnia otwartego dla szkół, podczas którego dzieci i młodzież mogłyby uczestniczyć w warsztatach na profesjonalnej scenie Pleciugi.

Teatr wyjdzie na zewnątrz

Nowy dyrektor Pleciugi zaznaczył, że kierowany przez niego teatr będzie otwarty na miasto i region. Pleciuga będzie otwarta od środka i na zewnątrz – powiedział Lewandowski. Jak wyjaśnił, oznacza to zarówno rozwój zespołu aktorskiego oraz przygotowanie go na nowe wyzwania, jak i wyjazdowe spektakle w szkołach czy współprace z lokalnymi ośrodkami kulturalnymi. Bardzo zależy mi na tym, żeby teatr docierał tam, skąd widz nie może dotrzeć do nas – podkreślił Tomasz Lewandowski.

Z ust dyrektora Pleciugi padła także zapowiedź tworzenia eksperymentalnych i performatywnych form, które będą wiązać się z wyjściem teatru „na ulicę”.

Zapowiedzi premier: „Tu rządzą lalki” i Orwell

W programie „18:03 – zaprasza Andrzej Kochański” Tomasz Lewandowski podzielił się także planami na najbliższe premiery. Już 13 listopada na scenie Pleciugi zadebiutuje spektakl „Tu rządzą lalki” z piosenkami, do których teksty napisali m.in. Artur Andrus i Artur Barciś. Wkrótce powstanie też słuchowisko „My i krasnoludki” autorstwa Jana Wilkowskiego. Premiera wiąże się z setną rocznicą urodzin tego cenionego dramatopisarza, reżysera i inscenizatora. Pod koniec sezonu na scenie dla dorosłych pojawi się „Rok 1984” George’a Orwella.

Autor: Andrzej Kochański