Dziś obchodzimy Święto Muzyki! Z tej okazji dźwiękowe doznania będą czekać na melomanów zarówno w samej Filharmonii, jak i w różnych częściach miasta. Tak jak rok temu ulicami naszego miasta przejedzie platforma z muzyką na żywo, będzie też można wysłuchać koncertu w złotej sali Filharmonii lub... na zielonym skwerze znajdującym się pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja.

Filharmonia w Szczecinie po raz kolejny zaprasza mieszkańców do wspólnej celebracji Święta Muzyki. Z tej okazji dziś, tj. 21 czerwca, w różnych miejscach Szczecina odbędą się aż trzy różne muzyczne wydarzenia.

Muzyczna paka

Tak jak w poprzednich latach w piątek, 21 czerwca, ulicami miasta przejedzie platforma muzyczna, z której popłyną w świat energiczne dźwięki muzyki na żywo. Zadbają o to zwariowani muzycy oraz przygotowany repertuar z płyty Filharmonii pt.: „I żyli długo i w Szczecinie”. Objazdowy koncert rozpocznie się pod Filharmonią i prowadzony będzie śladami nazw ulic związanych z muzykami. Barwna platforma przejedzie przez zielone Pogodno, nadrzeczne bulwary, Śródmieście i Centrum, zatrzymując się na kilkunastu przystankach i grając przeboje z płyty „I żyli długo i w Szczecinie”.

Samochód pełen energetycznej muzyki ruszy spod Filharmonii o godz. 15:30 i będzie jeździł ulicami Szczecina przez ok. 2 godziny.

Park Symfonia

Następna muzyczna atrakcja będzie miała miejsce na niedostępnym na co dzień dla mieszkańców, ogrodzonym wysokim płotem, zielonym skwerze pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja. Do współpracy przy pomyśle muzycznego zagospodarowania tego pięknego fragmentu naszego miasta Filharmonia zaprosiła kompozytora Wojtka Blecharza. W efekcie tej kooperacji powstała „Symfonia nr 1”, która jest – jak mówi sam twórca – muzyczną sytuacją-instalacją, której uczestnicy otwierają się na nowe drogi doświadczania dźwięku, zwykle niespotykane na tradycyjnym koncercie. Przez dźwięk będziemy mogli „przechodzić” ciałem, kłaść się na ziemi, żeby go posłuchać, czy siadać między muzykami. Wędrówka przez kolejne punkty stanie się odkrywaniem kolejnych dźwięków – tych wydawanych przez przyrodę i tych przyrodą inspirowanych, a granych przez muzyków.

Początek koncertu 21 czerwca o godz. 16.00, wejście bramą od ulicy Starzyńskiego. Wstęp wolny.

Klasyka na koniec dnia

Na finał zaplanowano koncert w złotej sali Filharmonii, gdzie wystąpi orkiestra smyczkowa Camerata Stargard. Trzon orkiestry stanowią młodzi muzycy ze stargardzkich szkół muzycznych, wsparci kadrą nauczycieli i muzykami orkiestry Filharmonii w Szczecinie. Orkiestra zagrała dotąd kilkanaście koncertów, w tym gościnnie w Kołobrzegu. Przede wszystkim gra w składzie kameralnym, zapraszając do współpracy tak wybitnych solistów, jak Jan Stanienda (skrzypce), Jan Jakub Bokun (klarnet), Jakub Kościuszko (gitara). Jej koncerty cieszą się dużym uznaniem publiczności, zapewniając nowe doznania i emocje. Podczas Święta Muzyki 21 czerwca muzycy zagrają wraz łotewską pianistką Diną Yoffe, laureatką m. in. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - Mikhailem Vaimanem, którego krytycy okrzyknęli „poetą skrzypiec o błyskotliwej technice”. W programie koncertu znajdą się utwory Felixa Mendelssohna oraz Ernesta Chaussona.

Koncert Cameraty Stargard odbędzie się 21 czerwca o godz. 19:00. Bilety w cenie 10/20 zł w sprzedaży w kasie Filharmonii.

O Święcie Muzyki

Święto Muzyki powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Impreza miała swoją premierę w Paryżu 21 czerwca 1982 roku. Podczas inauguracji Jack Lang, ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną.

Popularność święta we Francji sprawiła, że zaczęły obchodzić je także inne kraje. Każdego roku instytucje muzyczne - filharmonie, opery, szkoły muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Na przestrzeni kolejnych lat w Święto Muzyki muzyka zagrała w salach parlamentów, na stoku Mont Blanc, czy na barkach płynących rzekami lub platformach ciągniętych przez czołgi. Obecnie obchodzone jest ono na całym świecie, a muzycy niejednokrotnie łączą swoje siły także międzynarodowo. Siłą Święta Muzyki jest to, że nie ma ono jednego epicentrum, powstaje w wielu miejscach, często też spontanicznie, i porywa wszystkich ze sobą.