W przyszłym roku ruszy przebudowa śródmiejskiej części al. Wojska Polskiego (od pl. Zwycięstwa do pl. Szarych Szeregów). Działania rewitalizacyjne mają później „promieniować” na pobliskie kwartały i ulice – w kierunku Odry i Turzyna. Plan rozpisany jest do 2050 r.

Podczas wtorkowej konferencji o szczegółach rewitalizaji śródmieścia mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. Podkreślał, że nie chodzi jedynie o renowację ulic i kwartałów, ale przede wszystkiem o tchnięcie w zdegradowaną przestrzeń nowego życia.

- Dla nas rewitalizacja jest elementem wizji rozwoju miasta. Musimy mocno akcentować jej funkcje gospodarcze -  mówił prezydent Wacinkiewicz - Wszystkie procesy, muszą być także z udziałem mieszkańców. Chcemy w jak największym zakresie włączyć ich w te działania, ponieważ są kluczowymi beneficjentami i aktorami na tym obszarze.Te zmiany na końcu dotykają właśnie ich, zatem muszą uwzględniać ich potrzeby oraz oczekiwania.

150 działań, ale to wciąż przestrzń zdegradowano

Miasto chwali się, że do tej pory zrealizowało ok. 150 różnych działań związanych z rewitalizacją centrum. To m.in. rewitalizacja kwartału 23 (al. Wojska Polskiego – ul. Bohaterów Getta Warszawskiego – ul. Królowej Jadwigi), renowacja kwartałów 22 (al. Wojska Polskiego – ul. Jagiellońska – ul. Bogusława) oraz 27 (Bolesława Śmiałego – Ściegiennego – Pocztowa - Chodkiewicza) oraz takie projekty jak „Dom dla seniora”, „Zielone Podwórka” czy diałalność Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego.

Mimo tych działań, wciąż jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. W badaniach śródmieście oceniane jest jako przestrzeń zdegradowana. Szczecinianie coraz rzadziej wybierają mieszkania w tej części miasta (zwłaszcza w czekających na renowację kamienicach), upadła duża część lokali usługowych.

Oś rewitalizacji śródmieścia

Ważnym krokiem rozpoczynjącym zmiany ma być przebudowa śródmiejskiej części al. Wojska Polskiego, która ma stać się osią dalszych działań rewitalizacyjnych. Projekt wyłoniono w ramach konkursu architektonicznego. Realizacja inwestycji ma ruszyć w 2020 r. Etap zmian w tej okolicy ma potrwać do 2023 r. Później proces rewitalizacji ma „promieniować” w kierunku Odry.

- Szczecin ma dwa główne kierunki rozwoju: śródmieście i Łasztownię. Nasze działania polegać będą na zintegrowaniu tych dwóch przestrzeni – mówił prezydent Wacinkiewicz.

Perspektywa do 2050 r.

To drugi etap zaplanowany na lata 2024 r -2030 r. Po jego zakończeniu, śródmieście i Łasztownia mają być połącząne w pełni zrewitalizowanymi ulicami.

Następnie (lata 2041 – 2050), działania rewitalizacyjne mają przybrać na sile na terenie na zachód od al. Wojska Polskiego, w kierunku Turzyna. Już jednak wcześniej będą tam realizowane inwestycje związane z komunikacją publiczną, czyli budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i połączniem jej z infrastrukturą komunikacji miejskiej.

Harmonogram działań w najbliższych miesiącach:

2019 r. :

- początek - integracja działań z obszaru rewitalizacji,

- kontynuacja renowacji kwartałów 30 (al. Bohateró Warszawy – ul. Pocztowa – ul. Ściegiennego) i 33 (al. Piastów – ul. Krzywoustego – ul. Bolesława Śmiałego – ul. Chodkiewicza) oraz początek rewitalizacji wnętrza kwartału 36 (pl. Zgody – ul. Bogusława – ul. Małkowskiego - ul. Królowej Jadwigi),

- przygotowanie dokumentacji projektowej przebudowy al. Wojska Polskiego,

- uruchomienie zintegrowanej komunikacji dot. rewitalizacji – projekt Słynna Aleja.

 

2020 - 2023 r. : 

- rozpoczęcie realizacji inwestycji na al. Wojska Polskiego, 

- zbudowanie oferty powrotu mieszkańców do Śródmieścia,

- zbudowanie komunikacji i wsparcia działań rewitalizacyjnych,  w oparciu o projekt Słynna Aleja.