W pierwszej turze wyborów prezydenckich Piotr Krzystek unikał wyborczych deklaracji, sugerując głosowanie na Szymona Hołownię, Rafała Trzaskowskiego lub Władysława Kosiniaka-Kamysza. Przed drugą turą prezydent Szczecina zabrał głos już konkretniej, wskazując, że poprze urzędującego prezydenta Warszawy, bo Andrzejem Dudą "jest rozczarowany".

Piotr Krzystek nie narzuca, ale sugeruje

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek oficjalnie zabrał dzisiaj głos w sprawie wyborów prezydenckich.

– Mieszkańcy Szczecina mają swoje zdanie i wiedzą jakich wyborów dokonywać. Nie trzeba im podpowiadać. Więc nie będę tego robił. Ja osobiście oddam głos na Rafała Trzaskowskiego. Nie zagłosuję na Pana Andrzeja Dudę, ponieważ jestem rozczarowany jego prezydenturą – napisał Krzystek na swoim facebookowym profilu.

W 2015 roku prezydent Szczecina poparł kandydata Platformy Obywatelskiej Bronisława Komorowskiego.


Politycy komentują deklarację prezydenta Krzystka

Taka wiadomość wywołała szereg komentarzy zachodniopomorskich polityków.

– Rafał Trzaskowski jest gwarancją silnego i niezależnego samorządu lokalnego. Jego wizja prezydentury jest oparta właśnie na dużym wsparciu i niezależności samorządu. Uważam, że prezydent Krzystek podjął słuszną decyzję. Jest ona zgodna z wolą największej grupy szczecinian. Ponad 40 proc. mieszkańców naszego miasta zagłosowało właśnie na Rafała Trzaskowskiego. Jeśli popatrzymy na wynik pierwszej tury to możemy stwierdzić, że 70 procent mieszkańców oczekuje zmiany. Dlatego wybór Rafała Trzaskowskiego jest słuszną decyzją – komentuje poseł Arkadiusz Marchewka.

– Piotr Krzystek jest "dzieckiem" Platformy Obywatelskiej i Sławomira Nitrasa, a Sławomir Nitras jest zaufanym współpracownikiem Rafała Trzaskowskiego. Więc logiczne, że Piotr Krzystek musi popierać wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. Może już opracowali wspólny plan sprowadzenia do Szczecina uchodźców i wprowadzenia karty LGBT? – komentuje dla portalu wSzczecinie.pl Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. W skali ogólnopolskiej wygrał je urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. W Szczecinie oraz województwie zachodniopomorskim większe poparcie miał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Do urn pójdziemy ponownie 12 lipca.