12. Brygada Zmechanizowana zaprasza w sobotę, 9 marca, na piknik wojskowy organizowany pod hasłem "20 lat Polski w NATO". Wydarzenie odbędzie się na terenie Strzelnicy Krzekowo przy ul. Szerokiej.

Piknik zaplanowano w sobotę w godz. 11:00-16:00. W programie m.in.: pokazy uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego (dostępne będą m.in. transportery Rosomak w różnych wersjach, armatohaubica Dana, wozy bojowe BWP-1, zestawy przeciwlotnicze ZU-23-2), strzelanie na symulatorze „Śnieżnik”, strzelanie z broni pneumatycznej, pokaz walki rycerskiej, gry i zabawy dla dzieci z animatorami, występ orkiestry wojskowej, występy wokalne i taneczne oraz wiele innych atrakcji. Sympatykom wojskowej kuchni wydawana będzie tradycyjna grochówka.

Na miejscu będzie można zapoznać się też z prezentacjami spotów oraz zdjęć przedstawiających szkolenie i udział w ćwiczeniach żołnierzy 12. Brygady. Na odwiedzających będzie czekała także wystawa tematyczna poświęcona Polsce w NATO, którą przygotuje Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Szczeciński piknik to jedno z 20 tego typu wydarzeń organizowanych 9 marca w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Stanowią część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.

Program pikniku:

1. Przemówienie okolicznościowe Dowódcy „Błękitnej” Brygady.

2. Statyczny pokaz sprzętu (11:00 – 16:00):

- prezentacja indywidualnego uzbrojenia i wyposażenia;

- pokaz sprzętu wojskowego 12. Brygady Zmechanizowanej;

- zabawy dla dzieci z użyciem sprzętu Wojskowej Straży Pożarnej 12BZ;

- występ orkiestry wojskowej;

- występy wokalne i taneczne;

- gry i zabawy dla dzieci z animatorami;

- prezentacja trenażera „Śnieżnik”;

- strzelanie na symulatorze „Śnieżnik”;

- pokaz walk rycerskich;

- zorganizowane strefy zabaw dla dzieci;

- wydawanie grochówki wojskowej;

- prezentacja wystawy tematycznej „20 lat Polski w NATO”;

- prezentacja stoisk promocyjnych;

- zwiedzanie Sali Tradycji 12. Brygady Zmechanizowanej.

3. Podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi NATO i odegranie hymnu NATO (13:00).

 

Z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO do Szczecina przyjedzie też Prezydent RP Andrzej Duda. 11 marca spotka się z dowództwem Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie, najważniejszej struktury sił NATO na wschodniej flance.

Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 roku.