14 stycznia w Żaganiu odbędzie się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Z tej okazji w 16 polskich miastach zaplanowano pikniki wojskowe pod hasłem „Bezpieczna Polska”. W Szczecinie impreza odbędzie się na Jasnych Błoniach.

Jak informuje Piotr Pieleszek z Centrum Prasowego Wojewody, w najbliższą sobotę (14 stycznia) od godz. 12.00 do 17.00 na Jasnych Błoniach będzie można oglądać sprzęt wojskowy, m.in. transportery opancerzone, armatohaubicę, zestaw przeciwlotniczy oraz wyposażenie drużyny zmotoryzowanej, strzelców wyborowych i płetwonurków. W godzinach 13.00-13.30 wystąpi orkiestra wojskowa, a o godz. 13.30 wydawana będzie grochówka. Z kolei o godz. 14.00 rozpocznie się transmisja z uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Żaganiu.

Podobne spotkania odbędą się w sobotę w 16 innych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Katowicach, Gdyni, Poznaniu, Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie i Olsztynie.

Przerzut wojsk 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty stacjonującej na co dzień w Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął się przed kilkoma dniami. Sprzęt wojsk ABCT jest przewożony do Polski z niemieckiego portu Bremenhaven. Oficjalne powitanie Amerykanów zaplanowano na 14 stycznia.

Oddział Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) to część sił amerykańskich, które trafią do Polski w 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzyć będą m.in. zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne. Sama ABCT to kilka tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w czołgi, wozy bojowe Bradley i samochody HMMWV. Amerykanie zostaną przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. Operation Atlantic Resolve (OAR), a ich pobyt będzie miał charakter ciągły i rotacyjny. Pododdziały ABCT będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski i będą gotowe do szybkiego użycia.


źródło: mon.gov.pl