Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) zostały wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarskiej klasie 470.

Przed decydującym wyścigiem Polki były na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej. Musiały uważać, by z podium nie zepchnęły ich Słowenki, ale jednocześnie miały szansę zaatakować wyprzedzające je Francuzki. Aby myśleć o srebrze, musiały przypłynąć co najmniej dwa miejsca wyżej niż rywalki.

Wyścig medalowy był bardzo emocjonujący. Słabo zaczęły Słowenki, więc medal dla biało-czerwonych stawał się z każdą minutą coraz bardziej realny. Bardzo długo blisko siebie płynęły Polki i Francuzki. Świetny finisz naszej załogi pozwolił jednak wyraźniej wyprzedzić rywalki i zapewnić w klasyfikacji generalnej 2. miejsce.

To 5. medal olimpijski w historii polskiego żeglarstwa. Po raz pierwszy w tej dyscyplinie na podium stanie reprezentant Szczecina.

Agnieszka Skrzypulec urodziła się w Szczecinie. Jej trenerem klubowym w SEJK Pogoni jest Robert Siluk, a trenerem kadry – Zdzisław Staniul. Na swoim koncie ma również tytuł mistrzyni świata w klasie 470, zdobyty w 2017 r. w parze z Irminą Mrózek-Gliszczyńską. Igrzyska w Tokio są jej trzecimi w karierze. Wcześniej kończyła rywalizację w klasie 470 na 10. (Rio de Janeiro) i 12. miejscu (Londyn).