W niedzielę rano pierwszy pacjent w Szczecinie został zaszczepiony przeciw COVID-19. Szczepienie odbyło się w szpitalu przy ul. Arkońskiej, a przyjęła je prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, ordynator oddziału chorób zakaźnych, hepatologii i transplantacji wątroby placówki przy Arkońskiej. Jak mówiła lekarz, zaszczepiła się, ponieważ jest pełna podziwu dla „ludzkiego umysłu”, który podarował nam tę szczepionkę. – Dzięki temu możemy wyjść z kryzysu, który nas dotknął – mówiła Wawrzynowicz-Syczewska. W konferencji prasowej uczestniczył również wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który zaapelował do całego społeczeństwa o solidarność i zaszczepienie się.


„Jestem szczęśliwa, czuję się wspaniale!” Masowe szczepienia mogą ruszyć jeszcze w styczniu

Prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska nie ukrywała, że możliwość przyjęcia pierwszej szczepionki w Szczecinie, to dla niej wielkie wyróżnienie. Lekarz zaapelowała również do wątpiących w skuteczność preparatu.

– Nie lękajcie się! – mówiła ordynator oddziału chorób zakaźnych, hepatologii i transplantacji wątroby szpitala przy Arkońskiej. – Zamknijcie oczy i uszy na głupoty, które wylewają się z Internetu. Słuchajcie ekspertów, ludzi mądrych. Nie wierzę, że jest ktoś, kto chciałby w tym marazmie tkwić rok, dwa, a może jeszcze dłużej. Nie wahałam się ani minuty, by iść na pierwszy ogień. Zachęcam, szczepienie to jest nasz wspólny i obywatelski obowiązek. Ludzkość wykaraskała się z ospy, polio, a wścieklizna? Przecież ta choroba szalała na wszystkich kontynentach, a dzisiaj nie mamy z nią problemu. To są fakty i tylko fakty – przekonywała pierwsza zaszczepiona kobieta w naszym mieście. 

Procedura szczepień na COVID-19 jest podobna do standardowej. Zbierany jest wywiad epidemiczny, bardziej skomplikowany jest tylko system informatyczny do obsługi całego cyklu. Dzisiaj w Szczecinie zaszczepionych zostało 15 osób. Wśród nich znaleźli się lekarze, pielęgniarki i pracownicy administracyjni szpitala wojewódzkiego. Kolejne szczepienia zaplanowano w następnych dniach.

– Trudno jest powiedzieć, kiedy mieszkańcy będą mogli się zaszczepić, wszystko zależy od dostaw szczepionek. Cała logistyka jest podporządkowana wymogom jednego producenta. Zostanie to usprawnione, gdy kolejne szczepionki wejdą na rynek. Niewykluczone, że masowe szczepienia będą już w połowie stycznia. Dzisiaj mamy 75 dawek szczepionki – mówiła lekarz med. Joanna Łasecka-Zadrożna  ze szpitala przy ul. Arkońskiej.

Wojewoda Bogucki: „Powinniśmy się wszyscy solidarnie zaszczepić”

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zaapelował do społeczeństwa o solidarność i poddawanie się szczepieniom w pierwszych możliwych terminach.

– To zapowiedź dobrej wiosny, pierwsze szczepionki już są w mieście i mam nadzieję, że to początek powrotu do normalności. Polacy są znani z solidarności i pamiętając o niej powinniśmy wszyscy solidarnie się zaszczepić. Jest szansa, że w 2021 roku uda się pokonać wirusa i zwalczyć pandemię – mówił wojewoda. – Wspierajmy seniorów. W ramach solidarności powinniśmy się zaszczepić również dla osób przewlekle chorych czy dla osób, które prowadzą biznesy, bo oni też chcą wrócić do działania. Takie utrudnienia są w całej Europie. Jeżeli chcemy wrócić do normalności to powinniśmy się solidarnie zaszczepić.

Kolejne partie szczepionek mają docierać do Szczecina co poniedziałek. Zaszczepieni już pacjenci kolejną dawkę otrzymają za trzy tygodnie.