Dziś (21 stycznia) w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie pierwsi rodzice wcześniaków poddali się szczepieniu przeciwko COVID-19. To państwo Marta i Tomasz Wójcikowie, których córeczki-bliźniaczki przebywają na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.

 

Jak informuje Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa SPSZOZ „Zdroje”, dziewczynki przyszły na świat 4 stycznia, w 31. tygodniu ciąży. Od tego czasu, ze względu na wprowadzone w szpitalu ograniczenia odwiedzin wynikające z panującej sytuacji epidemiologicznej, rodzice mogli widywać swoje pociechy w bardzo ograniczonym zakresie. Teraz, po zaszczepieniu, będą mogli odwiedzać i przytulać córeczki zgodnie z zasadami obowiązującymi na oddziale przed wybuchem pandemii.

– Niezwykle cieszymy się z możliwości zaszczepienia przeciw COVID-19, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo naszych malutkich córeczek. Pozwoli nam to na częstsze i dłuższe wizyty u Jagny i Wandy, które przebywają na oddziale intensywnej terapii, a obecna forma nie sprzyjała budowaniu więzi i poczucia bliskości, jakiej te maleństwa potrzebują –mówi Marta Wójcik, mama bliźniaczek.

Obecnie w szpitalu „Zdroje” na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka przebywa 21 noworodków.

– Wszyscy rodzice i prawni opiekunowie wcześniaków są informowani o możliwości zaszczepienia przeciw COVID-19. Państwo Wójcikowie są pierwszymi rodzicami, którzy z tej możliwości skorzystali. Wolę poddania się szczepieniu rodzice powinni zgłaszać personelowi oddziału, na którym przebywa noworodek. Wówczas podanie dawki odbywa się na miejscu, w szpitalu „Zdroje” lub w innej placówce na zasadach, jakie obowiązują osoby z priorytetowej grupy „zero” – wyjaśnia Magdalena Knop.

Do tej pory w szpitalu „Zdroje” zaszczepiono 2 020 osób z grupy „0”. W związku z opóźnieniami w dostawach szczepionek w tym tygodniu szczepienia ograniczone zostały do podania 270 dawek, które rozpisane zostały na trzy kolejne dni (od środy do piątku) i obejmują podanie drugiej dawki szczepionki przedstawicielom grupy „zerowej”, pierwszorazowe zaszczepienie pacjentów DPS-ów (szczepienia tej grupy rozpoczęły się 18 stycznia) oraz zaszczepienie pierwszych rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.

W sumie do końca tego tygodnia liczba zaszczepionych w szpitalu „Zdroje” wyniesie 2 130 osób. Jak zaznacza przedstawicielka szpitala, w „Zdrojach” żadna z otrzymanych dawek szczepionki nie została zmarnowana i nie musiała zostać zutylizowana.