Willa Grawitza przy al. Wojska Polskiego 115 świetnie prezentuje się z zewnątrz, ale największe wrażenie robią pieczołowicie odnowione detale bogato zdobionych wnętrz. Całość docenił Narodowy Instytut Dziedzictwa, który nominował budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w konkursie – „Zabytek Zadbany”.

Obecny wygląd willi, to zasługa generalnego remontu przeprowadzonego w 2015 r. Kosztem ok. 5 mln zł (3,5 mln zł pochodziło z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego) odnowiono elewację, a renowację przeszły wszelkie detale bogato zdobionych wnętrz. Wymieniono też instalacje i zmieniono układ niektórych pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

Dziś, każdego z odwiedzających szkołę już na wstępie zachwyca wysoki hall z kominkiem z zielonymi kaflami, witrażowym oknem i skrzypiącym starym parkietem. W dawnej jadalni z piękną boazerią urządzona jest sala koncertową, a prace konserwatorskie objęły tutaj m.in. wykończenie drewnianych stropów. Bogato zdobiony salon z werandą podzielony jest na sekretariat i pokój dyrektorki. Wszędzie pieczołowicie odnowiono sztukaterię, a detali jest tak wiele, że nawet osoby pracujące w willi na co dzień, wciąż „odkrywają” nowe zdobienia.

Willa powstała wg projektu architekta W.O. Zimmermanna w 1898 r. Inwestorem był radca miejski Georg Grawitz. Budynek przetrwał bez uszczerbku wojnę i w 1951 r. został przekazany dla nowopowstałej Podstawowej Szkoły Muzycznej.

W konkursie na „Zabytek Zadbany” Willa Grawitza została nominowana w kategorii – utrwalenie wartości zabytkowej obiektu. Rywalizuje o nagrodę z 35 zabytkami z całej Polski. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 24 kwietnia w Gdyni.