Łódzki zespół PANIE najbardziej przekonał do siebie jurorów tegorocznej edycji Festiwalu Młodych Talentów. Trafia do niego główna nagroda, czyli pieniądze oraz wsparcie wytwórni Kayax w rozwoju muzycznej kariery. Drugie miejsce przypadło warszawsko-szczecińskiej grupie Wołanie, a trzecie zespołowi Wasabi z Tarnowa.

Drugiego dnia FMT trójka ścisłych finalistów zaprezentowała się przed szerzą publicznością w Netto Arenie. To właśnie zespół PANIE z Łodzi zdaniem jury wypadł najlepiej.

Nie spodziewaliśmy się tego. Uwolniliśmy jakąś energię i (…) obserwowaliśmy, co się z nią wydarzy – mówili członkowie grupy tuż po ogłoszeniu wyniku. Wbrew nazwie PANIE tworzą sami mężczyźni. Graną przez siebie muzykę zwą psychohardpopem. Trio zaprezentowało się charyzmatycznie i zabrało widownię w rockowo-psychodeliczną podróż okraszoną oryginalnymi polskimi tekstami.

Tak naprawdę, podobnie jak zawsze, stawiamy przede wszystkim na oryginalność. Staramy się znaleźć kogoś, kto ma coś do powiedzenia – mówił w trakcie festiwalu Piotr Metz z jury, uzasadniając werdykt jury.

Co młodym zespołom daje Festiwal Młodych Talentów?

Najlepszą wizytówką szczecińskiej imprezy są jej finaliści, którzy osiągają sukcesy na rynku muzycznym. Jednym z nich jest Mery Spolsky, która w 2016 r. została doceniona przez jury, a teraz sama zasiadła w nim u boku Katarzyny Nosowskiej, Piotra Metza i Pawła Krawczyka. Odkąd została wyróżniona na festiwalu zdążyła nagrać m.in. singiel „Miło było pana poznać”, dzięki któremu stała się szeroko rozpoznawalna.

Drugiego dnia festiwalu publiczność mogła także usłyszeć zwycięzcę FMT z 2018 r. – zespół Hyper Son. Powrócili do Szczecina i już jako mocniej doświadczona grupa dali koncert poprzedzający show Woman’s Voices. – To niesamowite przeżycie zagrać na takiej dużej scenie. Publika dopisała i była bardzo energetyczna – mówili członkowie Hyper Son tuż po swoim występie. Pracujemy już nad swoim drugim albumem. Nie chcemy się zatrzymywać, a w trakcie przyszłej trasy koncertowej mamy nadzieję odwiedzić Szczecin. Może wtedy w końcu uda nam się stąd wyruszyć nad morze – podsumowali.

Gwiazdy na koniec Festiwalu Młodych Talentów, czyli Woman’s Voices

Festiwalowe zmagania zwieńczył koncert wielkich osobowości polskiej estrady. W ramach projektu Woman’s Voices publiczność w Netto Arenie mogła posłuchać Pauliny Przybysz, Kayah, Edyty Bartosiewicz, Meli Koteluk i Julii Pietruchy. Koncert miał wymiar ideologiczny i wyrażał się w haśle przewodnim tegorocznej trasy: „Kobiety ratują planetę”.