Mnóstwo ciekawych roślin (i nie tylko) do ogrodu, na działkę, balkon, a nawet parapet będzie można znaleźć w najbliższy weekend na Wałach Chrobrego. Przed nami jesienna edycja uwielbianego przez szczecinian kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”.

Na dwa dni – sobotę i niedzielę, 14 i 15 września – Wały Chrobrego ponownie zamienią się wielki ogród, tym razem pełen jesiennych kolorów i zapachów. W targach weźmie udział ponad 100 wystawców z całego kraju. Na stoiskach będzie można znaleźć drzewa i krzewy owocowe, drzewa i krzewy ozdobne (liściaste i iglaste), pnącza, róże, wrzosy, byliny i cebule kwiatowe, rośliny doniczkowe, kaktusy i sukulenty, zioła przyprawowe, a nawet rośliny owadożerne. Będą też nawozy ogrodnicze, narzędzia, kosiarki, rybki i rośliny do oczek wodnych, mała architektura ogrodowa. Swoje stoisko będzie miał również Polski Związek Działkowców, gdzie zainteresowani będą mogli skorzystać z fachowych porad i zbadać odczyn gleby.

Jak zaznaczają organizatorzy, jesień to najlepszy czas na sadzenie roślin. Drzewka owocowe posadzone o tej porze roku mają więcej czasu na zregenerowanie systemu korzeniowego, przez co wiosną sprawnie i szybko rozpoczynają wegetację. Na kiermaszu na pewno będzie z czego wybierać, szczecinianie znajdą tu stare, jak i najnowsze, wczesne i późne, odmiany jabłoni, śliw, grusz, czereśni, moreli, wiśni czy brzoskwiń. Podobnie z roślinami cebulowymi, odwiedzający będą mogli przebierać w odmianach tulipanów, piwonii, krokusów, hiacyntów czy lilii.

Na jesiennej edycji targów nie może też zabraknąć wrzosów i chryzantem, w sobotę i niedzielę na Wałach Chrobrego znajdziemy całą ich gamę barw i odcieni. Będzie można wybierać też spośród pióropuszy ozdobnych traw, róż i wielobarwnych hortensji. Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach” to też świetna okazja, by zaopatrzyć się w rośliny z kategorii superfood, czyli bogate w cenne dla zdrowia i urody składniki. Jedną z nich, bogatą w przeciwutleniacze, minerały i witaminy C, A i B, a do tego łatwą w uprawie i owocującą jeszcze przed pierwszymi truskawkami, jest jagoda kamczacka.

Kiermaszowi „Pamiętajcie o ogrodach” tradycyjnie już będzie towarzyszyć kiermasz jadła regionalnego. W ulicy Szczerbcowej w ramach „Wałówki z przysmakami” wystawią się m.in. producenci pieczywa, wędlin, serów, kwasu chlebowego, miodów, piwa z minibrowarów. Swój udział zapowiedzieli wystawcy z Podlasia, Podhala i Litwy.

Kiermasz ogrodniczy na Wałach Chrobrego rozpocznie się w sobotę, 14 września, o godz. 09:00 i potrwa do 18:00, natomiast w niedzielę (15 września) odbędzie w godz. 09:00 – 17:00. Wstęp oczywiście jest wolny.