Co to są emocje, jak wyglądają i gdzie mieszkają? Dlaczego jedne szybko mijają, a inne zostają z nami na dłużej? Galeria TWORZĘ SIĘ spieszy z odpowiedzią na te pytania.

Galeria TWORZĘ SIĘ zaprasza już w najbliższą niedzielę na otwarcie wystawy „Emocje na miarę”. – Temat emocji jest tu pokazany od podstaw. To bardzo ważne zagadnienie, zwłaszcza po czasie izolacji. Będziemy się skupiać na rozpoznaniu emocji, zwrócimy uwagę na to, jak zachowuje się nasze ciało, kiedy odczuwamy daną emocję – tłumaczy Paulina Ratajczak, kurator projektu.

Będzie to podróż do świata uczuć i różnych nastrojów, podczas której dzieci rozpoznają je i ponazywaj, wybiorą swoją ulubioną ścieżkę i podzielą się tym, co przeżyły. Będzie ekscytująco, radośnie, ciekawie ale też szaro, czarno i trochę strasznie – czyli tak, jak bywa i w codziennym życiu.

Pokoje emocji, które każdy sam nazwie

Zwiedzający otrzymają specjalną mapkę, która pomoże badać pomieszczenia i korytarze wszystkimi zmysłami, nadawać odpowiednie nazwy i rozmawiać o swoich odczuciach. Ułatwią też dzielenie emocji na przyjemne i te bardziej kłopotliwe.

–Pomieszczenia nie będą podpisane, każdy uczestnik będzie mógł nazwać je sobie taki, jak czuje. Może być taki, że jedno pomieszczenie będzie kojarzyć się z kilkoma emocjami – tłumaczy Ratajczak.

Zaproszeni do projektu artyści przygotowali instalacje artystyczne oraz pokoje emocji. Wystawa to rozszerzenie idei konkursu „Emocje na miarę” mającego na celu zwizualizowanie wybranych emocji przez dzieci i młodzież. Z wyłonionych prac powstała seria plakatów oraz maskotki i obiekty przestrzenne.

– Podczas wystawy spróbujemy nazwać sobie emocje oraz wypracować sposoby radzenia sobie z tymi trudnymi oraz dzielenia się pozytywnymi – zapowiada Ratajczak. – Nazywanie uczuć pomaga oswoić się z nimi, a rzeczy oswojone stają się mniej straszne.

Na wystawę „Emocje na miarę” zapraszamy do galerii TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury 13 Muz. Otwarcie wystawy 10.10.2021 (niedziela) godz. 12:00-15:00, Start godz. 12:00. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy na pełne godziny: tworzesie@gmail.com.