O wielkim szczęściu może mówić Artur Łącki z Koalicji Obywatelskiej, a o wielkim pechu Norbert Obrycki. Różnica między politykami to... 28 głosów. Tyle właśnie zdecydowało, że Obrycki żegna się z sejmową karierą. Wielkich przegranych jest jednak znacznie więcej. Mimo 9 tysięcy głosów z Sejmem żegna się Krzysztof Zaremba. W sejmowych ławach nie dostrzeżemy także Piotr Misiły, który przekonał do siebie zaledwie... 1044 wyborców.

Sondażowe wyniki w niedzielny wieczór pokazywały, że Prawo i Sprawiedliwość odbiło kolejny polityczny bastion. Jednak ostatecznie Koalicja Obywatelska wygrała w Szczecinie i w Policach, choć różnica jest naprawdę niewielka. W tym przypadku to 0,6% zadecydowało, że piąty mandat przypadł Koalicji Obywatelskiej, a nie Prawu i Sprawiedliwości. Wysokie poparcie w naszym okręgu ma także Lewica – ponad 15%. Dobry wynik osiągnęło także Polskie Stronnictwo Ludowe – 7,4% oraz Konfederacja 6,53%.

Jak informowaliśmy już rano, Koalicja Obywatelska może liczyć na pięć mandatów. Do Sejmu wchodzą: Sławomir Nitras, Arkadiusz Marchewka, Magdalena Filiks, Grzegorz Napieralski oraz Artur Łącki. Wynik Łąckiego to 5668 głosów, dla porównania Norbert Obrycki zdobył 5640 głosów i w Sejmie się nie znajdzie. Serc wyborców nie podbiła wiceprzewodnicząca sejmiku zachodniopomorskiego Teresa Kalina, która zdobyła niecałe 2 tysiące głosów. Piotr Misiło kończy karierę parlamentarną z zaledwie tysiącem głosów.

Prawo i Sprawiedliwość nie może być zadowolone z ostatecznego wyniku. PiS traci jeden mandat w regionie. W Sejmie znajdą się: Marek Gróbarczyk, Leszek Dobrzyński, Michał Jach i Artur Szałabawka. Poza parlamentem znaleźli się Krzysztof Zaremba oraz Rafał Mucha. Z 15. miejsca na liście wyborczej, siódmy rezultat uzyskał Dariusz Matecki.

Po kadencji przerwy do Sejmu wraca Lewica. Dariusz Wieczorek zdobył blisko 25 tysięcy głosów. Posłanką będzie także Katarzyna Kotula, która zdobyła ponad 7,5 tysiąca głosów i wyprzedziła Arkadiusza Czarneckiego oraz Joannę Agatowską.

Do Sejmu dostał się także Jarosław Rzepa, lider lokalnego PSL i wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Konfederacja w Sejmie będzie mieć 13 posłów, nie znajdzie się w tym gronie przedstawiciel listy szczecińskiej.