Do piątku (18 maja) do godz. 12:00 można oddawać głosy na Szczeciniankę Roku 2017. Laureatki poznamy jeszcze tego samego dnia podczas uroczystej gali w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Plebiscyt na Szczeciniankę Roku już po raz ósmy organizuje Stowarzyszenie Kobiety dla Szczecina i Regionu. Jego celem jest wyłonienie kobiet niezwykłych, które aktywnie działają na rzecz miasta i angażują się w jego rozwój.

– To wyjątkowy plebiscyt, ponieważ już sama nominacja jest podziękowaniem za aktywność od środowiska, w którym działa kandydatka do tytułu – mówi Anna Kornacka, prezeska Stowarzyszenia. – Co roku dostajemy kilkadziesiąt zgłoszeń, co daje nam powód, by sądzić, że w naszym mieście działa naprawdę wiele wyjątkowych pań, a ich praca i sukcesy spotykają się z ogromną życzliwością mieszkańców – dodaje.

W tym roku spośród nadesłanych przez mieszkańców zgłoszeń wybrano 15 niezwykłych kobiet. 10 z nich nominowanych jest do tytułu Szczecinianki Roku 2017, a 5 walczy o tytuł Eko Szczecinianki Roku 2017. Na nominowane panie można oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów. Wystarczy wysłać SMS na numer 71160 (koszt SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT) o treści SR, wpisując po spacji numer kandydatki (od 01 do 10). Głosować można do do piątku, 18 maja, do godz. 12:00.

Równolegle kapituła plebiscytu przeprowadzi swoje głosowanie w dwóch kategoriach: Szczecinianka Roku oraz Eko Szczecinianka Roku. Wyróżnione panie poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 18 maja w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Nominowane do tytułu Szczecinianka Roku 2017:


SR 01 Anita Agnihotri

Restauratorka i promotorka kultury Indii w Polsce. Od ponad 40 lat uczy szczecinian smaków swojego kraju w słynnej na całą Polskę restauracji "Bombay". Zorganizowała setki eventów, które przybliżały nam jej ojczyznę na każdy możliwy sposób i sprawiły, że stała się jednym z symboli Szczecina. Niebawem odbiera nominację na stanowisko konsula honorowego Indii. Michał Kwieciński postanowił zrealizować film na temat jej życia, który zapowiada się nie tylko na międzynarodowy przebój, ale również wielką promocję naszego miasta.

SR 02 Sylwia Dobrowolska

Pionierka i twórczyni techniki polegającej na rekonstrukcji brodawki piersiowej poprzez mikropigmentację. Bezpłatnie pomaga kobietom nie tylko w Polsce, szkoli i daje wykłady na całej kuli ziemskiej. Oprócz tego, zajmuje się różnymi przypadkami medycznymi i opracowuje nowatorskie techniki usuwania blizn, rozstępów, bielactwa poprzez mikropunkturę, odnotowując na tym polu duże sukcesy.

SR 03 Dianna Domagała

Niezwykle zaangażowana w działalność i rozwój zespołu Cherry Daiquiri, którego jest założycielką i wraz z którym wyznacza nową estetykę i styl w muzyce rozrywkowej. Dzięki swojej charyzmatycznej osobowości oraz niebanalnemu wizerunkowi została razem z zespołem doceniona jako koloryt oraz wizytówka przyszłości miasta i mianowana Ambasadorem Szczecina w kampanii społecznej "Szczecin_ z całego serca polecam", gdzie pojawiła się jako bodziec do budowania silnej, "antykruchej" marki Szczecina. Reprezentuje miasto zarówno w kraju, jak i za granicą.

SR 04 Lidia Dzwinka

Rzeczniczka Praw Dziecka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie. Interweniuje w sprawach łamania praw dziecka w szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a także w rodzinie. Podejmuje działania zmierzające do ochrony przed przemocą, demoralizacją, zaniedbaniem, interweniuje u organów władzy publicznej, organizacji i instytucji.

SR 05 Małgorzata Kalicińska

Wolontariuszka hospicyjna. Uczestniczyła w wielu zbiórkach, m.in. „Szlachetnej Paczce” i „Paczce dla Bohatera”. Dyrektorka biegu charytatywnego „Piątki z Gwiazdami”, z którego środki zostają przekazane na rzecz Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum Dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie. Związana także z akcjami „sąsiedzkimi” – wszelkimi zbiórkami odzieży i wszystkiego, co może przydać się potrzebującym. Nie jest jej obojętny także los „braci mniejszych” – chętnie wspiera schroniska, oddając często to, co ma i motywujących innych do podzielenia się swoimi zasobami.

SR 06 Karolina Kędzierska-Kapuza

Lekarka, pracownik naukowy PUM. Od kilku lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Rotary Club Szczecin Center. Wielokrotnie brała udział w akcjach pozyskiwania dawców szpiku oraz w innych projektach, z których dochód przeznaczany był na pomoc dzieciom z naszego miasta i regionu, m.in. zakup instrumentów muzycznych dla podopiecznych Stowarzyszenia SztukaTak, wyposażenie pracowni neurologopedycznej dla Szczecińskiego Stowarzyszenia Pomocy Autystom. Dzięki ciężkiej pracy i determinacji pozyskała środki na powstanie pierwszego w woj. zachodniopomorskim i w Szczecinie Banku Mleka Kobiecego, którego oficjalne otwarcie nastąpi już 24 maja.

SR 07 Sylwia Majdan

Projektantka mody, przedsiębiorczyni, ambasadorka pięknej i eleganckiej strony Szczecina. Na polskim rynku modowym funkcjonuje od kilkunastu lat. Jest absolwentką ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureatka prestiżowej nagrody Oskary Mody New Look. W swoim atelier tworzy niepowtarzalne wzory, jednak jak twierdzi, każdy znajdzie u niej coś dla siebie. Utalentowana, skromna, z ogromną klasą i pasją tworzenia.

SR 08 Monika Pyrek

Sportsmenka, założycielka Fundacji Moniki Pyrek, która tworzy projekty dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz opiekunów zachęcające do bycia aktywnym i spędzania wolnego czasu na sportowo. Prowadzi Fundusz stypendialny dla młodych sportowców, otacza ich fachową opieką, finansuje stypendia i służy radą. Na początku swojej sportowej drogi sama była stypendystką kilku fundacji, które dały jej szanse rozwoju, a teraz swoim zaangażowaniem spłaca „dług wdzięczności”. Nigdy nie odmawia, angażuje się charytatywnie i od zawsze wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy promujące aktywność fizyczną i popularyzację zdrowia.

SR 09 Aleksandra Mazur -Woroniecka

Po skończeniu nauki podjęła pracę w Polskim Radiu Szczecin jako technik nagrań i pracuje tu już ponad 42 lata. Obecnie jest realizatorką programu „na żywo” i realizuje reportaże, słuchowiska, odnosząc ogólnopolskie sukcesy. Prezeska Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów, które oferuje nieodpłatną pomoc medyczną, zaopatruje w sprzęt specjalistyczny, a także współpracuje ze szkołami, w których prowadzona jest edukacja o wolontariacie. Swój czas dzieli między pracę zawodową i działalnością wolontaryjną w Stowarzyszeniu nadzorując działania hospicjum domowego i kontrolując budowę hospicjum stacjonarnego w Tanowie.

SR 10 Dr hab. Iwona Wiśniewska - Salamon

Dyrygentka, od 27 lat prowadzi Chór Kameralny ZUT w Szczecinie, profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od lat działa na rzecz miasta Szczecin w sferze kultury, w szczególności muzyki. Założycielka Fundacji Morze Kultury, w ramach działalności której zrealizowała Targi 50plus, a w br. Zachodniopomorskie Targi 60plus. Kobieta z sercem i pasją. Zaraża energią i nieustająco kreuje pozytywny wizerunek naszego miasta, tworząc projekty, takie jak: Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej, Międzynarodowe Muzyczne Zmagania Seniorów, Szczecin - miasto talentów czy Wymiana Młodzieży Erasmus plus.

Nominowane do tytułu Eko Szczecinianka Roku 2017:

Katarzyna Hermanowicz

Zootechniczka, absolwentka Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od 2013 roku kieruje i zarządza Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt znajdującym się w położonej niedaleko Szczecina Dobrej. Pani dyrektor w Domu Kota, wyjątkowym miejscu dla zwierząt wymagających interwencji, w którym poza profesjonalną opieką medyczną i dachem nad głową znajdą przede wszystkim zwykłą, ludzką troskę i miłość.

Kinga Modrzejewska

Miłośniczka natury, właścicielka "Wiejskiego Podwórka" – miejsca, które określa mianem "kawałka wiejskiego nieba". To nie tylko agroturystyka, to kraina żyjąca w zgodzie i przyjaźni z naturą, gdzie wszystko jest zdrowe i naturalne. Posiada jedyną legalną hodowlę sfinksów kanadyjskich w Szczecinie. Nigdy nie odmawia pomocy, aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz zwierząt.

Magdalena Goc-Zięciak

Właścicielka "Gospodarstwa Magdy" w Wołczkowie k. Szczecina, które w całym mieście słynie z ekologicznych jaj. Ukończyła Akademię Rolniczą w Szczecinie, jednak informacji o ekologicznym rolnictwie szukała sama. Główną specjalizacją gospodarstwa jest oczywiście chów kur, ale gospodarze nie zapominają o tym, jak ważna w rolnictwie ekologicznym jest bioróżnorodność. Na 3,5 ha hodowane są w małych ilościach (dla sprzedaży bezpośredniej) różne warzywa, porzeczki, agrest, bez czarny i rokitnik, borówki amerykańskie i maliny.

Daria Prochenka

Przedsiębiorczyni, promotorka społecznej odpowiedzialności biznesu. Prowadzi firmę Clochee, która zajmuje się produkcją ekologicznych i naturalnych kosmetyków, wytwarzanych z organicznych surowców pochodzących z ekologicznych, atestowanych źródeł.

Joanna Olszowska

Organizatorka spotkań z podróżnikami pod nazwą Pokazy Slajdów z Wypraw Rowerowych. Od 2011 r. organizuje Rowerowy Dzień Kobiet, czyli wspólną wycieczkę pań z okazji ich święta. Wiąże się to z licznymi atrakcjami i zbiórkami charytatywnymi. Co roku czynnie wspiera Szlachetną Paczkę i WOŚP.




W poprzedniej edycji plebiscytu Szczecinianką Roku 2016 została Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z kolei tytuł Eko Szczecinianki Roku 2016 trafił do Moniki Szpener, artystki realizującej projekty związane z upcyclingiem. Szczecinianką Roku według czytelników Kuriera Szczecińskiego wybraną w głosowaniu SMS została Izabela Ciesielska - pomysłodawczyni i współorganizatorka Dąbskich Biegów Ulicznych.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym plebiscytu.