Wydatki na kulturę w roku 2022 będą o kilka milionów złotych niższe. Wiadomo już, które wydarzenia będą mieć ograniczone finansowanie. O szczegółach mówił zastępca prezydenta Krzysztof Soska. – Boję się, że atrakcyjność kulturalna Szczecina może spaść. To nie jest wina władz miasta, to dostosowywanie się do bardzo niesprzyjającej sytuacji. Wierzę w to, że w ciągu miesięcy sytuacja będzie się poprawiać. Program inwestycyjny, który jest w mieście, jest nie do zatrzymania, on jest jak rozpędzona lokomotywa i nawet hamowanie nie wstrzyma tego procesu. Pod nóż idą wszystkie działania fakultatywne – mówił Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

 

Wiele wskazuje na to, że kilka sztandarowych szczecińskich imprez w nadchodzącym sezonie może się nie odbyć. To efekt szukania oszczędności w miejskim budżecie. Podczas programu „Studio wSzczecinie.pl” zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska wymienił inicjatywy, które będą mieć ograniczone budżety.

– Zagrożonych jest wiele wydarzeń o charakterze festiwalowym organizowanych przez podmioty współpracujące z miastem, które korzystały z dotacji. One na pewno będą zmniejszone i od operatywności organizatorów będzie zależało, czy wydarzenia się odbędą, czy będą w stanie zmontować program przy mniejszych budżetach – przyznał Krzysztof Soska. – To może dotknąć takie wydarzenia jak Szczecin Classic, Szczecin Jazz, Szczecin Music Fest, Szczecin Film Festiwal. Każde z tych wydarzeń otrzyma finansowanie, ale już informujemy organizatorów, że nie będą to takie możliwości finansowe jak w latach ubiegłych. Budżet na kulturę został dość mocno ograniczony, zmniejszono także budżety instytucji kultury. Czeka nas bardzo trudny rok – dodał zastępca prezydenta Szczecina.

Odpowiadając na pytania o wydarzenia w Netto Arenie, Krzysztof Soska zapowiedział, że na przychylność miasta może nadal liczyć Fryderyk Festiwal, czyli gala rozdania jednych z najważniejszcy polskich nagród muzycznych. 

– Z tych rzeczy, na których nam bardzo zależy to Fryderyki. Mam wielką nadzieję, że to wydarzenie zagości na dłużej w Szczecinie. W Netto Arenie będą się odbywać wydarzenia o charakterze targowym czy sportowym lub artystycznym – wymieniał.

Wiadomo już także, że w roku 2022 nie przywitamy nowego roku podczas sylwestra na Jasnych Błoniach. Odwołany został również Pyromagic, który odbywał się rokrocznie w sierpniu.