Orszak Trzech Króli już po raz siódmy przemaszeruje przez Szczecin. Zbiórka przed budynkiem magistratu na pl. Armii Krajowej.

Formowanie orszaku rozpocznie się w piątek, 6 stycznia, o godz. 11:30. Wymarsz zaplanowano w południe. Podobnie jak w roku poprzednim, kolorowy korowód przejdzie spod budynku urzędu miasta na pl. Armii Krajowej do stajenki ustawionej na pl. Lotników.

Trzej królowie, którzy w ubiegłym roku jechali na policyjnych wierzchowcach, podczas tegorocznej edycji wsiądą do odkrytych zabytkowych pojazdów z czasów II wojny światowej. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z przedstawienia na pl. Grunwaldzkim (było ono niewidoczne dla wielu uczestników). Scenki teatralne odbędą się na pl. Armii Krajowej, przed wyruszeniem orszaku. W wydarzeniu weźmie także udział zespół, który będzie animował śpiewanie kolęd.

- Spotykamy się na pl. Armii Krajowej o godz. 11.30 i będziemy wspólnie kolędować – opowiadał podczas konferencji prasowej Jerzy Adamiec, jeden z organizatorów szczecińskiego orszaku. - Będą tam też scenki teatralne oraz pantomima przedstawiająca stworzenie świata i grzech pierworodny. Na zakończenie, na pl. Lotników trzej królowie złożą pokłon dziecięciu.

Uczestnikom przemarszu będą rozdawane śpiewniki i korony w trzech kolorach, symbolizujących trzy kontynenty. Przybędą także policjanci na koniach. Tak jak w roku poprzednim przed rozpoczęciem orszaku i po jego zakończeniu zaplanowano akcję „Pieluszka dla Jezuska”. Zbierane będą pieluchy dla dzieci samotnych matek.

Utrudnienia w ruchu do godz. 14:30
Jak informuje ZDiTM, w związku z przemarszem w piątek w godz. 11:30 – 14:30 wystąpią utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej. Trasa orszaku będzie przebiegać ulicami: od placu Armii Krajowej, al. Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki (przemarsz odbędzie się jezdnią zgodnie z kierunkiem jazdy) do pl. Lotników. W czasie przemarszu nastąpi czasowe wyłączenie z ruchu w/w ulic. Wstrzymanie i wznowienie ruchu odbędzie się na polecenie służb nadzoru ruchu ZDiTM.

Ponadto, na czas trwania uroczystości na placu Lotników zawieszony zostanie przystanek „pl. Lotników’’ dla linii 86, która z placu Zamenhofa skierowana zostanie przez ulicę Rayskiego, plac Grunwaldzki, ul. Piłsudskiego.

Przewidywane ramy czasowe:
11:30 - zbiórka uczestników na placu Armii Krajowej
11:50 - 12:00 przemarsz trasą ul. Michała Ogińskiego, ul. Karola Szymanowskiego, plac Armii Krajowej
12:15 - wymarsz z placu Armii Krajowej
12:50 - 14:30 uroczystości na placu Lotników

W piątek, 6 stycznia, komunikacja miejska kursuje według rozkładów świątecznych.