Dla miłośników żeglarstwa to prawdziwa gratka! Już w najbliższą środę (10 lipca, 18:00) w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się spotkanie z okazji 10. rocznicy rejsu szalupy żaglowej Sum do Kopenhagi, podczas którego załoga miała wiele ciekawych przygód. – Dziób Suma rozpruło 156 343 fale morskie, no może o kilka więcej lub mniej – w tym wypadku mogło dojść do pomyłki w obliczeniach – mówi z uśmiechem uczestnik wyprawy Grzegorz Czarnecki. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Morskich opowieści w Starej Rzeźni nigdy nie brakowało – jednak ta jest niezwykła, bo łączy w sobie elementy historyczne, marynistyczne, kulturalne i przygodowe. Tych ostatnich będzie najwięcej! Już w środę (10 lipca) o godzinie 18.00 w Starej Rzeźni na Łasztowni odbędzie się spotkanie, którego tytuł brzmi „10. rocznica rejsu dezetą "SUM" przez Bałtyk i Sund”. Uczestnicy tej wyprawy opowiedzą o swoich przeżyciach sprzed dekady i pełnym przygód rejsie przez Morze Bałtyckie i Cieśninę Sund do Kopenhagi, podczas którego odwiedzili: Świnoujście, Ruden (Niemcy), Lohme (Niemcy), Höllviken (Szwecja), Dragør (Dania), Peenemünde (Niemcy), Wolgast (Niemcy), Usedom (Niemcy) i Trzebież.

– Od kei odbiliśmy około trzynastej w niedzielę. Orkiestra nas nie żegnała, za to kilka życzliwych osób. Wyruszyliśmy szalupą żaglową Sum na podbój cieśniny Sund i Kopenhagi. Około szesnastej zostaliśmy nieprzyjaźnie przywitani przez Zalew Szczeciński, który szykował dla nas coś szczególnego, ale mieliśmy o tym przekonać się za dwa tygodnie – mówi uczestnik rejsu Grzegorz Czarnecki. – W Kopenhadze na chwilę zajrzeliśmy do Kongelig Dansk Yachtklub. Kiedy stamtąd wypłynęliśmy, w odległości może pięćdziesięciu metrów od naszej lewej burty, pojawiła się piękna, duża drewniana motorówka płynąca od strony jachtu królewskiego. Na jej dziobie i rufie stali wyprostowani marynarze w białych strojach. W kokpicie było widać głowę w eleganckim kapeluszu. Była to Małgorzata II, królowa Danii – dodaje.

To jednak dopiero początek pasjonującej, żeglarskiej historii. Całość będziecie mogli poznać już w środę wieczorem (10 lipca) w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni! Początek o godz. 18:00, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

W programie:

• prezentacja slajdów i relacje uczestników,

• prezentacja publikacji G. Czarneckiego „Szalupą przez Bałtyk i Sund. Niezwykły rejs starszych panów”,

• otwarcie miniwystawy,

• zwiedzanie Suma, czyli historycznej już dwumasztowej bezpokładowej szalupy, która specjalnie w tym celu przypłynie do Starej Rzeźni.