"Nikt jeszcze nie zrobił operetki w taki sposób" - powiedział Jacek Jekiel, dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku przed premierą "Hrabiny Maricy" pięć lat temu. Była to plenerowa prezentacja dzieła Imre Kálmána w Teatrze Letnim. W kolejnych sezonach spektakl wystawiano w sali głównej Opery na Zamku, a w najbliższy weekend zostanie tam zaprezentowany aż trzykrotnie!

Szczecińską "Hrabinę Maricę" wyreżyserowała Natalia Babińska, znana również z realizacji „Dokręcania śruby” Benjamina Brittena, za którą otrzymała nagrodę im. Jana Kiepury. Akcja operetki, oryginalnie umieszczona w ziemskim majątku, tym razem została przeniesiona do… nieba, a scenografia, dekoracje podkreślające surrealność widowiska oraz barwne kostiumy w stylu retro to jedne z głównych atutów tego spektaklu.

– Hrabina Mariza, to kobieta, która ma wszystko w życiu: urodę, pieniądze, przyjaciół i barwne życie. Z jednej strony jej dni wydają się jak płynące szampanem i utkane atrakcjami, z drugiej strony - adoratorzy i przyjaciele budzą jej nieufność. Mariza żyje na tyle długo, że zdążyła już się przekonać o nieszczerości intencji otaczających ją ludzi. Bogactwo i uroda czynią z niej trofeum, podczas gdy ona chciałaby być po prostu kobietą do kochania. Ponieważ zaś akcja naszej inscenizacji rozgrywa się w świecie marzeń - w chmurach - to marzenie Marizy musi się spełnić... – mówi reżyserka.

Dobrze znane melodie, wywodzące się z węgierskiej muzyki ludowej, takie jak czardasz Maricy „Gdy cygańska piosnka płacze”, duet Maricy i Żupana „Ach, jedź do Varasdin” czy aria Tassila „Graj, Cyganie!”, to kolejne powody by w najbliższy weekend wybrać się do Opery na Zamku. Tytułową rolę śpiewają Joanna Tylkowska-Drożdż (18 i 19 października) oraz Lucyna Boguszewska (20 października). Warto podkreślić, że w tej superprodukcji dużą rolę odgrywa też balet. (Choreografię przygotowali Karol Urbański i Jiřina Nowakowska).

KONKURS:

Dla naszych czytelników mamy jedno podwójne zaproszenie na sobotnią (19 października, 19:00) prezentację tego spektaklu. Otrzyma je osoba, która jako pierwsza prawidłowo odpowie na pytanie: Ile nagród im. Jana Kiepury zdobyła Opera na Zamku w tym roku?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres konkurs@wszczecinie.pl. Ze zwycięzcą skontaktujemy się drogą mailową i poinformujemy jak odebrać wygraną.