Dyspozytorzy medyczni WSPR ze Szczecina i Kołobrzegu aktualizują swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej i skuteczniej pomagać innym.

Na terenie naszego województwa funkcjonują dwie dyspozytornie medyczne Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Pierwsza znajduje się w Szczecinie i dysponuje 49 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi w zachodniej części województwa. Druga mieści się w Kołobrzegu i dysponuje 40 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi we wschodniej części województwa. Każdej doby dyspozytorzy w obu tych dyspozytorniach odbierają około 800 zgłoszeń od mieszkańców. Muszą wykazywać się dużym profesjonalizmem, opanowaniem, wiedzą, umiejętnością pracy pod presją czasu oraz odpornością na stres.

– To oni jako pierwsi dowiadują się o zdarzeniu, muszą w krótkim czasie zdobyć jak najwięcej informacji o poszkodowanych i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące odmowy przyjęcia zgłoszenia lub zadysponowania odpowiednich sił i środków na miejsce zdarzenia. Są zmuszeni często rozmawiać z osobami cierpiącymi, chorymi, zestresowanymi, a nawet agresywnymi. Aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, odpowiednio komunikować się ze wzywającymi pomocy i współpracować z zespołami ratownictwa medycznego nasi dyspozytorzy medyczni biorą udział w specjalnym kursie doskonalącym – mówi Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.

W sumie weźmie w nim udział 57 dyspozytorów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (32 ze Szczecina i 25 z Kołobrzegu). W trakcie zajęć będą między innymi ćwiczyć postępowanie w razie wypadków masowych, zasady komunikacji z osobami z zaburzeniami psychicznymi czy z dziećmi, a także procedury przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Każdy z uczestników kursu weźmie udział w 8 dniach szkoleniowych, w trakcie których odbędą się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kurs będzie zakończony egzaminem.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 11 listopada, ostatnie zakończą się 30 grudnia. Zajęcia odbywają się w Szczecinie oraz w Kołobrzegu. Całkowity koszt kursu to ok. 64 000 zł. Krajowy Fundusz Szkoleniowy poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie dofinansował szkolenie w wysokości 32 200 zł.