Wojewoda Zachodniopomorski zwołał dzisiaj posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Powodem były wykryte przypadki zachorowań na odrę w szpitalu MSWiA przy ulicy Jagiellońskiej. Podczas konferencji potwierdzono, że ognisko chorobowe wystąpiło wśród personelu szpitala, skala problemu okazała się jednak mniejsza niż początkowo przypuszczano. – Zespół sformułował szereg zaleceń w związku z tą sytuacją, trafią one do lekarzy, dyrektorów szpitali i kierowników przychodni. Działania dyrektora MSWiA w związku z tą sytuacją oceniono pozytywnie – mówi Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc. – Sytuacja dotyczy jednej placówki i nie są planowane kolejne zamknięcia – dodał wojewoda. Pacjenci muszą być gotowi na kolejne dni problemów, co wynika z procedur epidemiologicznych.

Wojewoda: sytuacja monitorowana na bieżąco

W posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego uczestniczyli m.in. dyrektorzy szczecińskich szpitali, służby wojewódzkiego oraz powiatowego inspektora sanitarnego. Wojewoda powiedział, że aktywnie w pracach zespołu będą brać także m.in. inspektorzy farmaceutyczni czy przedstawiciele wydziału bezpieczeństwa zarządzania kryzysowego. Taka skala działania mogłaby zwiastować, że mamy do czynienia z poważnym problemem. Urząd wojewódzki jednak uspokaja i zapewnia, że bardziej chodzi o profilaktykę niż o działanie interwencyjne: - Podjęliśmy działania odnośnie reagowania na zaistniałe sytuacje i zapobieżenie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby. Doradcy, eksperci i specjaliści odpowiednio wypracowali system i metody postępowania. One zostaną rozdysponowane do zainteresowanych instytucji – mówił Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Codziennie ok. godz. 10.00 na stronach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej pojawiać się będzie informacja o potwierdzonych przypadkach odry na terenie województwa. – Odra jest chorobą, w której zakaźność wyprzedza objawy. Jeżeli więc one się pojawiły to znaczy, że zarażonych może być więcej. Celem jest zapobieganie rozpowszechniania się choroby, u nas w województwie odporność jest poniżej 90%, powodem jest spadająca ilość szczepień – dodała Małgorzata Domagała - Dobrzycka, Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny.

Przychodnia MSWiA nieczynna do końca tygodnia

Wśród zaleceń wojewody, ze względu na wzrost ryzyka zagrożenia zakażenia odrą, a także sezon wysokiej zachorowalności na grypę, znajdzie się także zalecenie czasowego ograniczenia wizyt pacjentów we wszystkich szczecińskich szpitalach. Pozostałe zalecenia dotyczą konieczności składania wizyt domowych przez lekarzy rodzinnych u pacjentów, którzy zgłoszą podejrzenie wystąpienia chorób.

- Żeby zapobiegać chorobie należy w ciągu 72 godzin wychwycić osobę chorą z kontaktu, poprzez dochodzenie epidemiologiczne ustala się kontakty i zwykle zaleca szczepienie. Możemy powiedzieć o jednym potwierdzonym przypadku choroby u pracownika szpitala i o kilku osobach znajdujących się w obrębie kontaktu tego pracownika – mówiła Małgorzata Domagała - Dobrzycka, Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny.

Przychodnia MSWiA przy ul. Jagiellońskiej będzie nieczynna minimalnie do końca tygodnia, pacjentów przyjmować będzie w tym czasie przychodnia przy ul. Królowej Korony Polskiej 5/6. Przychodnie tak powinny zorganizować swoja pracę, by w jednej poczekalni nie spotykały się osoby chore ze zdrowymi. Także do piątku wstrzymano przyjmowanie oraz wypuszczanie do domu pacjentów ze szpitala, w którym wykryto ognisko choroby.