Wkrótce rozpocznie się kolejny etap renowacji budynku głównego Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przy ul. Bytomskiej 7. Zabytkowy gmach zbudowano pod koniec XIX w., według projektu Wilhelma Meyera-Schwartau, znanego m.in. z zaprojektowania układu przestrzennego Wałów Chrobrego i Cmentarza Centralnego.

Budynek powstał w latach 1897-99. Jego bryła zmieniła się w latach 70. XX wieku, gdy dobudowano trzecie piętro.

W ostatnich latach wewnątrz siedziby ZMPSiŚ wyremontowano ciągi komunikacyjne i klatki schodowe, a także wykonano windę osobową. Teraz przyszedł czas na renowację elewacji, która, poza drobnymi naprawami, nie była dotychczas remontowana. Prace mają ruszyć w pierwszym kwartale tego roku.

- Po zakończeniu prac renowacyjnych budynek nie tylko zyska nowy blask, ale i będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Pojawi się bowiem platforma zewnętrzna umożliwiająca wejście do budynku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich- – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście. - Zarząd Portu planuje w kolejnych latach, w miarę możliwości finansowych renowację także innych zabytkowych budynków portowych.