Wykorzystywany był do pogańskiej działalności obrzędowej. O „Diabelskim Głazie” krążyło wiele legend, a jego lokalizacja jeszcze do niedawna była nieznana. Niedawno znaleźli je członkowie Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, którzy swoim niezwykłym odkryciem chcą się podzielić z mieszkańcami Szczecina.

„Diabelski Głaz” znany jest głównie z XIX- i XX-wiecznych niemieckich legend. Do niedawna nie było nawet wiadomo, czy w ogóle istniał. W Lasach Miejskich odkryli go Żaneta Maciejowska i Rafał Witkowski ze szczecińskiego Stowarzyszenia Nasze Wycieczki. Dzięki współpracy z Książnicą Pomorską i szczecińskim oddziałem Archiwum Państwowego dotarli do spisywanych przez regionalistów XIX i XX-wiecznych, niemieckich legend.

Miejsce pogańskich kultów

Na znalezionym głazie można dojrzeć m.in. zagłębienia, otwory, nawierty i wyryte znaki, które są dziełem człowieka. Odkrywcy „dopasowali” go do tego, który opisany był w legendach. Doktor Kamil Kajkowski z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie potwierdził, że to ślady pogańskich zachowań związanych z wierzeniami i działalnością obrzędową.

Ostatecznie odkrycie członków stowarzyszenia potwierdziła archiwalna, niemiecka mapa, na której widać miejsce oznaczone „Teufelstein”. Teraz członkowie Stowarzyszenia Nasze Wycieczki chcą się podzielić niezwykłym odkryciem z mieszkańcami Szczecina.

Poznaj historię „Diabelskiego Głazu”

Pierwsza wycieczka do „Diabelskiego Głazu” wyruszy w najbliższy wtorek, 21 czerwca, z parkingu przy stawie Łomot w Dolinie Siedmiu Młynów. Kolejne dwie wycieczki zaplanowano na najbliższy czwartek (23 bm.) i sobotę (25 bm.). Wszystkie rozpoczną się o godz. 13 i potrwają około 2-3 godziny.

Jak informują organizatorzy, w jednej wycieczce będzie mogło wziąć udział maks. 50 osób. Miejsca można rezerwować, wysyłając maila na adres: redakcja@naszewycieczki.pl z informacjami którego dnia i ile osób weźmie udział w wydarzeniu. Udział bezpłatny.

Podczas spacerów do kultowego kamienia będzie można dowiedzieć się trochę więcej o związanych z nim legendach oraz ciekawych miejscach w jego okolicy. Więcej informacji znajduje się na stronie www.naszewycieczki.pl.

Projekt finansowany z Małych Dotacji przez Miasto Szczecin.