Marek Łuczak zaprasza wszystkich chętnych do pomocy przy odbudowie pomnika Karla Friedricha Friesena przy Polanie Harcerskiej. „Dlaczego nie przywrócić kolejnego miejsca na turystycznej mapie Szczecina i odbudować pomnik propagatora sportu?” - zachęca ambasador Szczecina.

Karl Friedrich Friesen urodził się 25 września 1784 roku w Magdeburgu. Studiował geodezję na Akademii Architektury w Berlinie, interesował się edukacją i filozofią.

Propagator sportu i założyciel Konfederacji Niemieckiej

„W latach 1810-1812 wspólnie z Friedrichem Ludwigiem Jahnem tworzył podstawy niemieckiej gimnastyki. Tymczasowo kierował klubem gimnastycznym w Berlinie, opracował wiele nowych ćwiczeń i założył jeden z pierwszych niemieckich basenów na berlińskiej Unterbaumbrücke” - przypomina Marek Łuczak.

W 1810 roku, wraz z Friedrichem Ludwigiem Jahnem, założył Konfederację Niemiecką. Celem tajnej organizacji było wyzwolenie państw niemieckich spod okupacji francuskiej.

„Organizacja była prekursorem studenckich stowarzyszeń o charakterze samokształceniowym i politycznym” - dodaje Marek Łuczak. „W 1812 aktywnie przygotowywał powstanie przeciwko Napoleonowi. Po bitwie pod Kitzen uciekł wraz z poetą Theodorem Kornerem, który zginął w jego ramionach pod Rosenow. Został schwytany przez Francuzów. Rozstrzelali go 16 marca 1814 roku w Lalobbe w Ardenach. W 1843 r. został uroczyście pochowany na cmentarzu wojskowym w Berlinie”.

Pomnik z kamieni i zaginiona transkrypcja

W 1897 roku Towarzystwo Gimnastyczne Friesena uczciło jego pamięć i postawiło pomnik w formie kopca z kamieni polnych. Po 1945 roku kopiec zniszczono, a tablica z inskrypcją zaginęła.

„Podstawę pomnika oraz pozostałości cokołu odnalazłem podczas prac nad książką Warszewo, Osów, Głębokie w 2011 roku” - dodaje Marek Łuczak. „Dwa miesiące temu przeszukaliśmy wzgórze, lecz nie odnaleźliśmy tablicy. Odkryliśmy natomiast, że kamienie, z których składał się pomnik, zalegają dookoła wzgórza”.

Marek Łuczak chce pozbierać wszystkie zalegające kamienie i odtworzyć pomnik. Pomoc zadeklarowali wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. św. Brata Alberta w Szczecinie.

Odtworzyli oryginalną tablicę

„Tablicy nie udało się odnaleźć, jednak dzięki nieocenionej pomocy pana Wojciecha Hery i jego zakładu kamieniarskiego, udało się odtworzyć oryginalną tablicę w granicie. Zostanie zamontowana w tym samym miejscu co oryginalna” - zapowiada ambasador Szczecina.

Prace związane z odtworzeniem pomnika rozpoczną się w sobotę o godz. 10:00. „Chętnych proszę o zgłaszanie się na Facebooku” - zaprasza Marek Łuczak.