Kolejny etap torowej rewolucji rozpoczyna się już w tę sobotę. Miasto nie ukrywa, że remonty wiązać się będą z poważnymi utrudnieniami w ruchu. Wiele zmieni się w centrum miasta. Nowością będą jednak prace w okolicach ul. Kolumba. Poważne problemy będą mieć osoby chcące dojechać z prawobrzeża w okolice Dworca Głównego oraz z ul. Kolumba w stronę Wałów Chrobrego. O wszystkich trudnościach mówiła w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.


Na remont ul. Kolumba mieszkańcy czekali od wielu lat. ZDiTM: „Będzie niełatwo”

W sobotę, 18 grudnia, zamknięte zostaną fragmenty ulic w centrum Szczecina, nad Odrą i na Pomorzanach, a kilka linii tramwajowych zmieni swoje trasy. Wszystko ze względu na rozpoczynające się kolejne etapy torowej rewolucji, czyli przebudowy torowisk i ulic w kierunku Niebuszewa oraz Pomorzan. Nowością będą zmiany na trasie w okolicach ul. Kolumba. To początek zapowiadanego od kilku lat remontu.

– Na pewno musimy zmienić swoje przyzwyczajenia komunikacyjne. Wszyscy czekaliśmy na ten remont. Mieszkańcy w pierwszej kolejności do przebudowy wymieniali ulicę Kolumba. Będzie niełatwo, ale to preludium do tego, co czeka nas przez najbliższe dwa lata. Wyłączony będzie odcinek ul. Nabrzeże Wieleckie od ul. Wyszyńskiego do wiaduktu. Zamknięta będzie również część ul. Smolańskiej – mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. – Kolejne zmiany w organizacji ruchu na pewno będa mieć miejsce po nowym roku. To nie będzie łatwy czas, te najbliższe lata. Przed nami to, co najważniejsze i to, co najtrudniejsze w planowanych remontach. Póki co komunikacja miejska jeździ bez zmian.

Poważną zmianą będzie zamknięcie tzw. „ucha Sternickiego”. Osoby chcące dojechać z Prawobrzeża do dworca będą mogły zawrócić dopiero... na placu Zwycięstwa. W tamtych rejonach z powodu remontu al. Wojska Polskiego również tworzą się korki.

„Poniedziałek będzie testem”

Torowa rewolucja postępuje także w centrum. Tutaj zmian będzie dużo także dla pasażerów komunikacji miejskiej.

– Są dwa newralgiczne punkty: skrzyżowanie al. Wyzwolenia z Rayskiego / Malczewskiego oraz Wyzwolenia z Mazowiecką. Tam będa różne przelotki i nie będzie można pojechać al. Wyzwolenia prosto w kierunku placu Rodła. Pośród złych wiadomości jest jedna dobra: dostępna będzie ulica Matejki w obu kierunkach – mówi Hanna Pieczyńska. – Pierwszym kulminacyjnym momentem będzie poniedziałkowy poranek. Pracownicy ZDiTM będą pomagać. To egzamin dla nas wszystkich – dodaje rzeczniczka ZDiTM.

 

Co się zmieni?

RUCH SAMOCHODOWY

Zamykają w centrum:

– jezdnię al. Wyzwolenia między ul. Rayskiego a ul. Mazowiecką (tę w kierunku placu Żołnierza Polskiego), ruch w dwie strony będzie się odbywał jezdnią w kierunku Niebuszewa;

– odcinek ul. Piłsudskiego pomiędzy ulicą Mazurską i pl. Rodła. ­

Otwierają w centrum:

– zachodnią jezdnię ul. Matejki (w kierunku pl. Hołdu Pruskiego), ulica będzie więc dostępna dla kierowców w całości.

Zamykają nad Odrą:

– ul. Nabrzeże Wieleckie od ul. Wyszyńskiego do ul. Nowej i Kolumba;

– „ucho Sternickiego”, łącznik umożliwiający jazdę z ul. Energetyków w kierunku Dworca Głównego;

– ul. Dworcową na odcinku od ul. Nabrzeże Wieleckie do ul. św. Ducha.

Zamykają na Pomorzanach:

– ul. Smolańską od wjazdu na teren sklepu Netto do wjazdu na drogę wewnętrzną na tyłach budynku Smolańska 3.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Wstrzymują ruch tramwajowy:

­– na odcinku rondo Giedroycia – pl. Rodła i pl. Rodła – Szarych Szeregów, żaden tramwaj z centrum nie dojedzie więc na Niebuszewo;

– na ulicach Nowej i Dworcowej.

Otwierają ruch tramwajowy:

– na przebudowanej ul. Szafera, do nowej pętli przy Netto Arenie (nazwa przystanku końcowego – Osiedle Zawadzkiego), dojadą tam tramwaje linii 1 i 3.

Najważniejsze zmiany w trasach tramwajów i autobusowa linia zastępcza:

– autobusy linii 812 zastąpią komunikację tramwajową w kierunku Niebuszewa, na trasie Kołłątaja – pl. Kościuszki (przez al. Wyzwolenia, al. Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki, ul. Piłsudskiego i al. Piastów);

– tramwaje linii 1: Osiedle Zawadzkiego (nowa pętla przy Szafera) – Pomorzany;

– tramwaje linii 3: Osiedle Zawadzkiego – Kołłątaja (przez Arkońską), będą zawracać manewrując na rondzie Giedroycia;

– tramwaje linii 5: Krzekowo – Stocznia Szczecińska (przez pl. Kościuszki i pl. Żołnierza Polskiego);

– tramwaje linii 12: Pomorzany – Głębokie (przez ul. Jagiellońską i pl. Gałczyńskiego).