Duże zmiany od dzisiaj (27 czerwca) w komunikacji miejskiej w Szczecinie. To w związku z udostępnieniem dla ruchu przebudowanych torowisk na pl. Rodła i na pętli Dworzec Niebuszewo oraz rozpoczęciem wakacji i okresu urlopowego.

 

Nie oznacza to jednak powrotu „dwunastki” na stałą trasę z Pomorzan na Niebuszewo. Nadal bowiem trwać będą prace między pl. Rodła a rondem Giedroycia. Do Dworca Niebuszewo (jezdnie nadal będą tam zamknięte) dojedzie natomiast z Osiedla Zawadzkiego „trójka”, która obecnie kończy swój bieg nieco wcześniej.

– Od poniedziałku nie będzie już cofania na rondzie Giedroycia. Przywrócone do ruchu zostanie torowisko tramwajowe do pętli Dworzec Niebuszewo, a kierowcy będą mogli korzystać z jezdni na ulicy Asnyka pomiędzy Rondem Sybiraków i ul. Kadłubka – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Duże zmiany w centrum

Oddanie do użytku torowiska na pl. Rodła (wkrótce udostępnione mają być też jezdnie) pozwoli wrócić „piątce” i „jedenastce” na swoje stałe trasy.

– W rejonie centrum przywrócone zostanie kursowanie tramwajów na odcinku al. Wyzwolenia od placu Żołnierza do placu Rodła oraz na odcinku ul. Piłsudskiego od ulicy Matejki do placu Szarych Szeregów. W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany i nowe rozkłady jazdy na wszystkich liniach tramwajowych. Korekta dotyczyć będzie także linii 812. Prosimy pasażerów o dokładne planowanie podróży – mówi Hanna Pieczyńska.

Krótsze trasy i zawieszone linie

Linia autobusowa 812 (zastępcza na Niebuszewo) dojeżdżać będzie teraz tylko do pl. Rodła (zawracając przez pl. Grunwaldzki). Tam będzie można przesiąść się m.in. na „dwunastkę”, która teraz z Pomorzan będzie dojeżdżać do „pętli”: Wyzwolenia - pl. Żołnierza – pl. Hołdu Pruskiego – pl. Rodła.

Podobnie zawracać będzie „dwójka”, która nie dojedzie już do Stoczni Szczecińskiej. „Końcowy” na pl. Rodła będą miały także „szóstka” i „dziesiątka”. Zamiast tej ostatniej na Potulicką skierowana zostanie „jedynka” (teraz jeździ na Pomorzany).

Część zmian wprowadzanych od poniedziałku do rozkładu komunikacji miejskiej w Szczecinie związana jest z rozpoczęciem wakacji i sezonu urlopowego. Kilka linii autobusowych zostanie zawieszonych, a na innych będą obowiązywać letnie rozkłady jazdy.

Komunikacja tramwajowa od poniedziałku 27 czerwca:

Tramwaje linii 1 będą kursować na stałej trasie: Osiedle Zawadzkiego – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – pl. Rodła – pl. Hołdu Pruskiego – Brama Portowa – Potulicka, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 2 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Plac Rodła (przystanek 11524) – al. Wyzwolenia (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego) – Brama Portowa – Turkusowa, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 3 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Osiedle Zawadzkiego – ul. Arkońska – rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo (tor wewnętrzny, przystanek 14722), bez zmian częstotliwości. Oprócz stałych przystanków, dodatkowo będą funkcjonować przystanki: Niemcewicza (14393) na ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Barbary w kierunku Dworca Niebuszewo oraz dotychczasowy przystanek początkowy Kołłątaja (12702) w kierunku Os. Zawadzkiego.

Tramwaje linii 5 będą kursować na stałej trasie: Krzekowo – pl. Rodła – Stocznia Szczecińska, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 6 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Gocław – ul. Jana z Kolna – ul. Wyszyńskiego – Brama Portowa – Plac Rodła (przystanek 11534) (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego), bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 7 w dni powszednie będą kursować wg zmienionego rozkładu jazdy z częstotliwością co 12 min.

Tramwaje linii 8 w dni powszednie będą kursować wg letniego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości. Kursy wyjazdowe i zjazdowe do/z Gumieniec będą realizowane przez pl. Rodła.

Tramwaje linii 9 będą kursować wg zmienionych rozkładów jazdy, bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 10 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Gumieńce – Brama Portowa – Plac Rodła (przystanek 11534) (powrót przez pl. Hołdu Pruskiego), tylko w dni powszednie w godzinach szczytu, z częstotliwością co 12–24 min.

Tramwaje linii 11 będą kursować na stałej trasie: Ludowa – pl. Rodła – Pomorzany (peron środkowy), bez zmian częstotliwości.

Tramwaje linii 12 będą kursować na częściowo zmienionej trasie: Plac Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego (powrót przez al. Wyzwolenia) – pl. Rodła – al. Piastów – Pomorzany (peron wewnętrzny), z częstotliwością co 12 min w dni powszednie i soboty, w dni świąteczne co 20 min.

Szczegóły dotyczące autobusowej linii zastępczej 812

Kursy realizowane będą w relacji Niemcewicza – Plac Rodła trasą: Kołłątaja – rondo Giedroycia – al. Wyzwolenia – pl. Rodła – Piłsudskiego – pl. Grunwaldzki – Rayskiego – al. Wyzwolenia – Ofiar Oświęcimia – Staszica – rondo Giedroycia – Kołłątaja (nawrót na rondzie Sybiraków).

Na trasie funkcjonować będą przystanki: Niemcewicza (nr 14394) – przystanek początkowy, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Barbary; Niemcewicza (nr 14393) – przystanek końcowy, dla wysiadających, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Barbary; Kołłątaja (nr 12733) – w kierunku placu Rodła, zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia za rondem Giedroycia; Kołłątaja (nr 12721) – w kierunku Niemcewicza, zlokalizowany w ciągu ul. Staszica przed rondem Giedroycia (w zatoce); Ofiar Oświęcimia (nr 14221) – w kierunku Niemcewicza, zlokalizowany w ciągu ul. Staszica za skrzyżowaniem z ul. Ofiar Oświęcimia; Odzieżowa (nr 12811 i 12831); Rayskiego (nr 12911 i 12914); plac Rodła (nr 12710) – przystanek końcowy i początkowy, zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia przed pl. Rodła (w zatoce parkingowej).

Kursy wykonywane będą w dni powszednie co 4 minuty w godzinach szczytu, co 6 minut poza godzinami szczytu i co 10 minut po godz. 20.

Pozostałe zmiany:

Od 27.06 do 31.08.2022 r.:

1. Na linii 61 w dni powszednie wprowadzony zostanie letni rozkład jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.

2. Na linii 65 nie będą wykonywane kursy na skróconej trasie Turkusowa – Osiedle Bukowe (częstotliwość na całej trasie będzie wynosiła 20 minut).

3. Na linii 66 w dni powszednie wprowadzony zostanie letni rozkład jazdy z wszystkimi kursami wykonywanymi do pętli „Podjuchy Dworzec” (bez wydłużeń do pętli „Klucz”).

4. Na linii 103 w dni powszednie wprowadzony zostanie letni rozkład jazdy (likwidacja podjazdów pod filię SP8 w Policach) bez zmiany częstotliwości kursowania.

5. Kursowanie linii 98, 109, 110 i 908 zostanie zawieszone.

6. Na liniach 111, 222, 223, 227 i 904 obowiązywać będzie rozkład jazdy dla okresu wolnego od nauki w szkołach.

7. Na linii 86 w dni powszednie wprowadzony zostanie letni rozkład jazdy zakładający 15 minutową częstotliwość kursowania.

Od 27.06 do 30.09.2022 r. linie 53 i 60 w dni powszednie kursować będą według letniego rozkładu jazdy z 15-minutową częstotliwością w godzinach szczytu, w pozostałych godzinach bez zmian.

Od 1.07 linia 107 w dni powszednie kursować będzie według letniego rozkładu jazdy z 8-minutową częstotliwością w godzinach szczytu i 10-minutową w godzinach poszczytowych; w godzinach wieczornych, w soboty, niedziele i dni świąteczne bez zmian.