Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego pojawi się nowy kierunek studiów podyplomowych – „Ochrona małoletnich w Kościele katolickim”. Szczegółowy program studiów zostanie opublikowany w ciągu najbliższych dni na stronie wydziału. Jak zapewniają inicjatorzy powstania kierunku, celem jest wpisanie się w bieżący dyskurs społeczny, gdyż od wielu miesięcy trwa dyskusja, jak sprawić, by małoletni byli lepiej chronieni przed czynami przestępczymi.

Oferta dla wspólnoty Kościoła katolickiego, ale i nauczycieli oraz pedagogów

Jak informuje Uniwersytet Szczeciński, „Ochrona małoletnich w Kościele katolickim” to drugi tego typu kierunek edukacyjny w Polsce. Studia skierowane są zarówno do osób świeckich, jak i duchownych, które są zainteresowane działaniami na rzecz ochrony małoletnich w Kościele katolickim, ale nie tylko. Program zajęć pozwala na zdobycie wiedzy, umiejętności praktycznych i kompetencji, związanych z takimi dziedzinami, jak psychologia, pedagogika, prawo świeckie oraz kanoniczne.

"Studia umożliwiają słuchaczowi podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym, profilaktycznym oraz adekwatne reagowanie. Chociaż program studiów "Ochrona małoletnich w Kościele katolickim" jest skierowany w pierwszym rzędzie do osób działających lub będących działać w ramach wspólnoty Kościoła, to jednak stanowią one również atrakcyjną ofertę dla nauczycieli, pedagogów i innych osób pracujących z młodzieżą" – czytamy w opisie nowego kierunku.

„Filmy braci Sekielskich wywołały dyskusję. Dajemy narzędzia, by reagować na sytuacje niebezpieczne”

Jak mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl dr Piotr Goniszewski, kierownik studiów podyplomowych "Ochrona małoletnich w Kościele katolickim" oraz p.o Zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego, jest to kierunek, który został dokładnie przygotowany pod kątem merytorycznym i będzie stanowił istotną rolę we wspieraniu wiedzy osób, które walczyć będą ze zjawiskami niepożądanymi wśród młodzieży.

– Inicjatywę podjął dziekan Wydziału Teologicznego ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US. Decyzja była konsultowana z ks. drem Dariuszem Mazurkiewiczem, delegatem biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Projekt tej inicjatywy był również konsultowany z Prymasem Polski abpem Wojciechem Polakiem, delegatem KEP ds. ochrony małoletnich, Fundacją Świętego Józefa oraz o. Adamem Żakiem SJ, koordynatorem episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Przygotowany jest już program studiów i kadra nauczycielska. Będą to wykładowcy z rozmaitych instytutów naszej uczelni. Jesteśmy w ostatniej fazie rejestrowania tych studiów w ramach oferty edukacyjnej Uniwersytetu Szczecińskiego. Ruszamy od października – zapowiada dr Goniszewski.

Program studiów został tak skonstruowany, że dają one wiedzę, kompetencje i umiejętności pracy z młodzieżą. To blok psychologiczno-pedagogiczny, ale i np. blok prawny. Czy powstanie takiego kierunku studiów można potraktować jako efekt dwóch filmów zrealizowanych przez braci Sekielskich, traktujących o pedofilii w Kościele?

– Zadaniem Uniwersytetu Szczecińskiego jest reagowanie na pewne sytuacje społeczne i problemy. Ochrona małoletnich to ważny problem społeczny. Filmy braci Sekielskich wywołały dyskusję i nasza inicjatywa to ważny głos i odpowiedź na tę dyskusję, która ma miejsce obecnie w Polsce. Dajemy narzędzia, by reagować na sytuacje niebezpieczne, które mogą zaistnieć. Tworzymy systemy profilaktyczne – dodaje dr Piotr Goniszewski.

Rekrutacja na nowy kierunek rusza od 1 lipca. Zajęcia rozpoczną się w październiku.