4 czerwca obchodzić będziemy, 20 rocznicę pierwszych, parlamentranych wyborów w wolnej Polsce.

Wspólne obchody czerwca ` 89

W Polsce, obchody 20 – lecia rocznicy czerwca obchodzone są w rożny sposób. W Katowicach z tej okazji wystąpi Bob Geldof, który zagra koncert pod Pomnikiem Powstańców. W Szczecinie, jak na konferencji prasowej powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Witold Jabłoński, U nas głównym elementem jest pewna refleksja. Wszystkie siły społeczne, polityczne, które uczestniczyły w przełomie roku `89 postanowiły razem zorganizować obchody czerwca `89. Na koniec marszałek podziękował, różnym środowiskom; Komitetowi Organizacyjnemu, Komitetowi Honorowemu, ale także instytucjom i urzędom, które współpracowały, aby pamięć o obchodach czerwca nie zginęła.

4 czerwca `89 skończył się w Polsce komunizm

Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, włączając się niejako w obchody czerwca`89 zaplanował na 4 czerwca projekt „89-ty o 89-tym”.Studenci pierwszego roku historii Uniwersytetu Szczecińskiego po przeszkoleniu przez edukatorów z IPN ze Szczecina przeprowadzą dla uczniów szkół średnich lekcję historii pt. „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Aby wydarzeniu nadać symboliczny charakter, projekt nosi nazwę „89-ty o 89-tym”, a studenci prowadzący wykłady są urodzeni w 1989 roku.

Program obchodów 4 czerwca` 89:

4 czerwca o godz. 13 odbędzie się również otwarcie wystawy plenerowej przed gmachem Urzędu Miasta pt. „1989. Narodziny wolności. Wybory 4 i 18 czerwca 1989 w Szczecinie”. O godz. 14 w Operze na Zamku Książąt Pomorskich, odbędzie się uroczysta Sesja Sejmiku i Rady Miasta. W programie przewidziano wręczenie Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego osobom, które przyczyniły się do zmian ustrojowych w Polsce po 1989 roku, oraz koncert w wykonaniu zespołu artystycznego Opery na Zamku „III Symfonia” W. Lutosławskiego. Następnie o godz. 18, w Kościele Ojców Jezuitów przy ul. Pocztowej 22, zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. za Ojczyznę. Dzień zakończy debata o godz. 19.30, w Studiu Polskiego Radia Szczecin, pt. „Wybory czerwcowe 1989 r. Narodziny polskiej demokracji”. Do rozmów zasiądą Marek Adamkiewicz, Przemysław Fenrych, Mieczysław Kaczanowski, Stanisław Kocjan, Andrzej Milczanowski, Leszek Smykowski oraz Mieczysław Ustasiak.