I jest! Po wakacyjnej przerwie ruszył pełną parą nowy sezon teatralny w szczecińskich przybytkach kultury i sztuki. Co zobaczymy jeszcze w tym roku, a co już w następnym, jakie premiery są zapowiedziane, kto opuścił swój teatr, a kto wznowił działalność, gdzie naprawdę będzie warto pójść przedzierając się przez czekające nas zapewne zimowe śnieżyce? Nie wiecie? My już wiemy!

Coś dla dzieci

 

Pleciuga pokaże – na razie jeszcze nie we własnych, czterech kątach – historię najsilniejszej dziewczynki świata, która nie raz zbuntuje się przeciwko panującym zasadom, co będzie przyczyną wielu zabawnych przygód. Na premierę ,,Pippi Pończoszanki” już można się szykować, bowiem odbędzie się ona 27 września o godzinie 16.00 w dawnym Domu Marynarza.

Na wesoło

 

Komu obecna aura odbiera radość życia niech pędzi do Czarnego Kota Rudego na ,,Tuwima zaczarowanego”, a gdy spadną pierwsze żółte liście na Jesienną Rewię Kabaretową. Po pierwszych śniegach CKR zaprosi widzów na sztukę wg tekstów Jana Kaczmarka, współzałożyciela Kabaretu Elita. Już od października prawdopodobnie ruszy kabaretowa scena Kontrastów i będzie można weselić się przy tekstach m.in. kabaretu VIO-HA. Uśmiech na twarzy nie zniknie również podczas kupowania biletów do Teatru Polskiego, bo ten położył kres kolejkom przy kasach wydłużając godziny ich otwarcia (więcej informacji na stronie www.teatrpolski.szczecin.pl). Przy ciepłym napoju mile upłynie nam czas w barze Piwnicy przy Krypcie, w której – w każdy czwartek – będzie miało miejsce jakieś kulturalne spotkanie, np. muzyczne. Także w Teatrze Krypta nie zabraknie humoru, bowiem zagości w nim przezabawna sztuka o starszych ludziach, znana już widzom zachodniej części Europy. ,,Seksbutik” będzie do obejrzenia już w listopadzie. 


 

,,Nie ma Mickiewicza i nie ma Miłosza…”

 

…ale za to jest W. Gombrowicz (kto żyw niech spieszy na premierę ,,Ślubu” w Teatrze Polskim już 8 listopada). Pod koniec lutego będzie można zobaczyć ,,melofarsę w dwóch aktach” czyli ,,Indyka” S. Mrożka, a następnie ,,Sanatorium pod klepsydrą” B. Schulza, w reżyserii R. Majora. Nie tylko TP zajmie się twórczością tego autora. Na podstawie opowiadań z cyklu ,,Sklepy cynamonowe” powstanie – jeszcze w tym roku – poetycki spektakl pt. ,,Świat wg Schulza”, który będzie można obejrzeć w Piwnicy przy Krypcie.

Magiczne wieczory pełne guseł i dusiołów nastaną na przełomie stycznia i lutego podczas ,,Sympozjum Leśmianowskiego”, na które zjadą się leśmianolodzy z całej Polski i przedstawią liczne spojrzenia na lirykę autora w trakcie swoich wykładów. W ramach tego wydarzenia odbędą się koncerty z poezją oraz zostanie pokazana kolejna część ,,Tryptyku Leśmianowskiego”.