Pokoje dla ratowników, lekarzy i pielęgniarek oraz myjnia z pomieszczeniem do dezynfekcji karetek – to tylko niektóre elementy nowo otwartej stacji WSPR w Szczecinie. Od dziś 3, a docelowo 7, zespołów będzie stacjonować przy ul. Duńskiej 1.

Dzisiaj uroczyście otwarto nową siedzibę WSPR w Szczecinie przy ul. Duńskiej. Oprócz wygodnych pokoi dla ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek, znajdują się tu także m.in. biura, magazyny, garaż dla ambulansów oraz myjnia z pomieszczeniem do dezynfekcji karetek.

– W ostatnich miesiącach tej ciężkiej walki z pandemią, medycy pokazali, jak bardzo są nam potrzebni. Zaczęliśmy to na co dzień doceniać. To, w jaki sposób została przygotowana to inwestycja, sprawi że lekarze, medycy będą mogli pracować w jak najlepszych warunkach i służyć ludziom, którzy tego potrzebują. Cieszę się, że ta inwestycja będzie służyć mieszkańcom północnej części Szczecina, która się rozwija, ale także sięgnie i służyć będzie mieszkańcom Polic. To istotna inwestycja, za którą wszyscy trzymaliśmy kciuki – mówi poseł Arkadiusz Marchewka – Ostanie miesiące to w zasadzie sytuacja, w której codziennie wychodząc z domu, mogliśmy spotkać karetkę na sygnale. To pokazywało, jak gigantyczną ratownicy wykonali po to, by chronić nasze życie i zdrowie. I za to chcę w imieniu zarządu województwa zachodniopomorskiego podziękować. Niech to, że chcemy wspierać naszą Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego będzie symbolem naszej wdzięczności. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie służył państwu do wykonywania profesjonalnej pracy w godnych warunkach. Ich brakło od wielu lat, ale krok po kroku zmieniamy tę sytuację – zapowiada Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Budowa nowej siedziby stacji pogotowia w północnej części miasta zakończyła się o blisko dwa miesiące wcześniej niż pierwotnie zakładano. Na ponad 4800 m2 powstał dwukondygnacyjny budynek, a jego nowoczesna infrastruktura zapewnia doskonałe i komfortowe warunki pracy dla ratowników medycznych. Pierwsze zespoły zostaną tu przeniesione z bazy przy al. Wojska Polskiego już na początku maja.

– Siedziba Pogotowania Ratunkowego przy ul. Duńskiej jest pierwszym działaniem związanym z poprawą organizacji systemu medycznego w Szczecinie. Budynek daje polepszenie warunków pracy załogi, ale przede wszystkim skraca czas dojazdu zespołu ratowniczego do północnych dzielnic Szczecina – podkreśla Roman Pałka, Dyrektor WSPR. – Inwestycja by nie powstała, gdyby nie wsparcie wielu osób, chciałbym podziękować m.in. panu marszałkowi za pomoc od samego początku, w tym za przyznanie dotacji w kwocie 8 mln złotych.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 18 mln zł. Ulica Duńska 1 to jeden z dwóch nowych adresów dla zachodniopomorskiego pogotowia w Szczecinie. WSPR prowadzi aktualnie inwestycję przy ul. Twardowskiego.