Walki wojów, obóz Słowian, warsztaty dawnych rzemiosł, wicie wianków – to tylko część atrakcji przygotowanych dla uczestników niedzielnego (21 czerwca) „Spaceru po Wzgórzu Zamkowym, dawnym Wzgórzu Trzygłowa”. Będzie to kolejna odsłona tradycyjnego już wydarzenia – Nocy Kupały na Zamku, tym razem w wyjątkowej formule.

Jak informuje Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w związku z obostrzeniami sanitarnymi oraz ograniczoną liczbą miejsc, w tym roku tradycyjna Noc Kupały na Zamku będzie krótsza. Wydarzenie odbędzie się tylko w niedzielę, a nie jak dotąd przez cały weekend, zostanie podzielone na kilka tur i będzie biletowane. Wejściówka w cenie 10 zł (wyłącznie na konkretną turę) upoważnia do udziału w dwugodzinnym spacerze i pokazie historycznym.

Uczestnicy przeniosą się w czasie, w programie spaceru m.in. zapoznanie z tradycjami świętojańskimi, wizyta w obozie Słowian, pokaz walk wojów oraz prezentacja dawnych rzemiosł (kowalstwo, uzbrojenie, ceramika, historyczna biżuteria i zabawki). Zgodnie z tradycją świętojańską zaplanowano również warsztat plecenia wianków. Ze względu na konieczność zachowania środków ostrożności, organizatorzy proszą jednak o przyniesienie swoich materiałów do wicia wianków. Wspólny pochód i spławianie wianków w Odrze w tym roku się nie odbędą.

Noc Kupały organizowana jest przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Prowadzącymi będą wojewoda drużyny Igor D. Górewicz oraz Tomasz Wieczorek z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Do wyboru są trzy tury wydarzenia (na wszystkie zbiórka przy pomniku Anny Jagiellonki i Bogusława X):

  • Tura 1 – godz. 12.30 do 14.30

  • Tura 2 – godz. 14.30 do 16.30

  • Tura 3 – godz. 16.30 do 18.30

Bilety wstępu upoważniają do udziału w jednym spacerze historycznym, wyłącznie na godzinę, na którą zostały zakupione. Wejściówki można nabyć online na zamek.szczecin.pl, a także w kasie Zamku w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej CIKIT (wejście I). Uczestników wydarzenia obowiązują: obowiązkowe maseczki lub przyłbice, zachowanie dystansu społecznego oraz dezynfekcja rąk (Zamek zapewnia środki do dezynfekcji). Wejście na teren imprezy za okazaniem biletu oraz podpisanego oświadczenia o stanie zdrowia. Organizatorzy proszą o zapoznanie się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej Zamku Książąt Pomorskich.