Wczesnośredniowieczna osada i pokazy walk wojów, krzesanie „żywego ognia” i plecenie wianków, a także gry historyczne i muzyka na żywo – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników tegorocznej Nocy Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę, 19 czerwca.

 

„Noc Kupały – tradycje świętojańskie” to tradycyjna impreza plenerowa od kilkunastu lat organizowana w czerwcu przez Zamek Książąt Pomorskich we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 19 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie podzielono na dwie tury i wprowadzono obowiązkowe wejściówki. Jakie atrakcje przygotowano?

W sobotę na zamkowym dziedzińcu stanie replika osady wczesnośredniowiecznej, w której prezentowane będą dawne rzemiosła, m.in. kowalstwo, rogownictwo, tkactwo czy stemplowanie na materiale. Uczestnicy imprezy poznają też obrzędy związane z letnim przesileniem, jak krzesanie „żywego ognia” oraz plecenie wianków. Ale to nie wszystko! Będą też gry i zabawy historyczne oraz warsztaty robienia motanek, czyli tradycyjnych lalek słowiańskich. Na dziedzińcu staną również stoiska z ceramiką i skórnictwem, historyczną biżuterią i drewnianymi zabawkami, a także z książkami o tematyce słowiańskiej.

Podczas Nocy Kupały na Zamku w Szczecinie nie zabraknie też muzyki na żywo. Na scenie usłyszymy Joannę Lacher z zespołem oraz założoną przez krakowskich muzyków folkowych grupę Daj Ognia.

W tym roku mija 900 lat od zdobycia Pomorza przez wojska Bolesława Krzywoustego. Pokłosiem zajęcia Pomorza było przeprowadzenie na tym terenie misji chrystianizacyjnych. W czasie Nocy Kupały nie zabraknie nawiązań do tego historycznego dla dziejów Pomorza wydarzenia, m.in. odegrana zostanie inscenizacja walk wojowników.

Tegoroczna Noc Kupały na Zamku w Szczecinie organizowana jest w dwóch turach. Pierwszą zaplanowano w godz. 14:30-17:00, a drugą od 18:00 do około 22:00. Bilety na I turę kosztują 10 zł i 5 zł (ulgowy), a na II turę – 15 zł i 5 zł (bilet ulgowy) i są dostępne na stronie: http://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p., czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00).

Tura I

godz. 14:30-17:00

(wejście na dziedziniec od godz. 14:00)

- prezentacja rzemiosł

- pokaz walk i omówienie uzbrojenia wojownika

- koncert Joanny Lacher z zespołem

- prezentacja najpiękniejszych wianków

- pokaz obrzędów z komentarzem i muzyką na żywo

- oprowadzanie po dziedzińcach „Zamkowe legendy i wielowiekowe dzieje”

Tura II

godz. 18:00 – do zakończenia koncertu (ok. 22:00)

(wejście na dziedziniec od godz. 17:30)

- prezentacja rzemiosł

- pokazy walk i omówienie uzbrojenia wojownika

- pokaz obrzędów z komentarzem i muzyką na żywo

- oprowadzanie po dziedzińcach „Zamkowe legendy i wielowiekowe dzieje”

- koncert zespołu Daj Ognia (godz. 21:00)

Uczestnicy Nocy Kupały będą mieli możliwość zwiedzić wystawę „Szczecin. Atlas obecności” w Galerii Gotyckiej (do godz. 20:00).

Prowadzący imprezę – Robert Abelite, Tomasz Wieczorek. Konsultacja merytoryczna – Igor Górewicz, Wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa.