Wczesnośredniowieczna osada historyczna i pokazy walk wojów, krzesanie „Żywego Ognia”, plecenie wianków i spławianie ich w Odrze, a także konkursy, muzyka na żywo i pokaz fire show – najbliższy weekend na Zamku Książąt Pomorskich obfitować będzie w wiele ciekawych wydarzeń. A to wszystko z okazji Nocy Kupały.

Widowiskowa impreza plenerowa, która za każdym razem przyciąga na Zamek tłumy mieszkańców, w tym roku odbędzie się w sobotę i niedzielę, 18 i 19 czerwca. Będzie to już 20. edycja szczecińskiej Nocy Kupały. Z tej okazji na zamkowym dziedzińcu stanie replika osady wczesnośredniowiecznej. To tam prezentowane będą dawne rzemiosła, takie jak: kowalstwo, tkactwo, rogownictwo, snycerstwo, skórnictwo czy stemplowanie tkanin. Uczestnicy imprezy poznają dawne obrzędy związane z letnim przesileniem, m.in. krzesanie „Żywego Ognia” za pomocą świdra ogniowego. Czekać będą na nich również widowiskowe pokazy walk wojów i legendy związane z Zamkiem, Gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego.

Dla chcących spróbować swoich sił w średniowiecznych aktywnościach czekać będą warsztaty m.in. śpiewu czy tworzenia tradycyjnych lalek słowiańskich. Będzie można postrzelać z łuku oraz zobaczyć z bliska i przymierzyć elementy dawnego uzbrojenia. Zaplanowano również zabawy i konkursy, w tym na najpiękniejszy wianek, który zostanie zwieńczony uroczystym pochodem nad Odrę i spławieniem wyplecionych dzieł w rzece.

Na zamkowym dziedzińcu nie zabraknie również stoisk z historycznymi figurkami, biżuterią, wyrobami drewnianymi i rogowymi, zabawkami i książkami historycznymi. Będzie także okazja, by wziąć udział w spacerze, podczas którego uczestnicy posłuchają opowieści o tradycjach związanych z przesileniem letnimi, legend i baśni a także ciekawostek o ziołach i roślinach, które napotkają po drodze.

Podczas Nocy Kupały na Zamku zabrzmi też muzyka na żywo. Na scenie usłyszymy Joannę Lacher oraz zespół Kosy. Pierwszy dzień imprezy zakończy efektowny pokaz fire show w wykonaniu grupy Febris.

Szczeciński Zamek od lat organizuje Noc Kupały we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa.


PROGRAM:

18.06.2022 r. (sobota)

14:00 prezentacja dawnych rzemiosł

14:30 Spotkanie z Katarzyną Górewicz – autorką książki Jaka jesteś Babo Jago?

15:00 koncert zespołu Joanny Lacher

16:00 pokaz obrzędów przesilenia letniego, krzesanie „Żywego Ognia” za pomocą świdra ogniowego (DGT)

16:45 Rok i sezony w kuchni Słowian – wykład Małgorzaty Krasnej-Korycińskiej (historyk kulinariów, archeolog i muzealnik)

17:00 legendy związane z Zamkiem, Gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego oraz konkursy tematyczne

17:30 pokaz walk wojów

19:00 konkurs na najpiękniejszy wianek

19:30 przemarsz nad Odrę i spławianie wianków

20:30 pokaz walk wojów

21:30 koncert zespołu KOSY

22:30 fire show – grupa FEBRIS

19.06.2022 r. (niedziela)

10:00 Spacer Kupalny z Legendziarzem – Mirosławem Wacewiczem (start: Golęcino, przystanek autobusowy ul. Grochowa; meta: Zamek Książąt Pomorskich)

12:00 prezentacja dawnych rzemiosł

13:00 Droga Wojownika – konkursy w osadzie

14:00 pokaz walk wojów

16:00 koncert zespołu KOSY