Spotkania z autorami, panele dyskusyjne, możliwość zdobycia autografu – na czytelników czeka sporo atrakcji. Ogólnopolska Noc Księgarń startuje już 15 października!

 

Wydarzenie wzorowane na Nocy Muzeów w zeszłym roku przyjęło się bardzo dobrze. Wiele osób interesuje się akcją i ceni sobie, że można w nocy kupić książkę czy spotkać się z ulubionymi autorami. Wydarzenie skierowane do wszystkich księgarń. Organizatorem jest azymut – dystrybutor książek.

– Noc Księgarń w większej mierzy skupia się na promocji księgarń niż samego czytelnictwa oraz ma zachęcić wiele miejsc, by zorganizowały coś wyjątkowego w swojej przestrzeni. Podobną inicjatywę kilka lat temu organizowała Ania Karczewska prowadząca blog „Rezerwat Książek” – mówi Małgorzata Narożna z księgarni FiKa.

Wydarzenie to jest elementem spajającym księgarnie niezależne. Szansa dla zaangażowanych księgarzy, którzy chcą więcej zaoferować czytelnikom, by wymienić się doświadczeniami i przy okazji dobrze się bawić oraz sprawić, by księgarnie stały się ważnym miejscem na mapie wydarzeń kulturalnych.

Tegoroczna II edycja Nocy Księgarń będzie częściowo rozgrywać się online, a to wszystko z powodu czasu pandemii. W księgarni FiKa wszystkie wydarzenia będą rejestrowane online, a wśród zaplanowanych czwartkowych atrakcji znalazło się spotkanie m.in. z Marcinem Szczygielskim, który premierowo przeczyta fragmenty najnowszych książek, w tym szóstej już części przygód Majki pt. „Co jedzą czarownice” oraz „Oczy Michaliny” – niejako kontynuację „Leo i czerwony automat”.

– Będziemy gościć Sylwię Trojanowską wraz z Markiem Stelarem. Sylwia przeczyta fragmenty premierowej książki „Wzgórze świątecznych życzeń”, która ukaże się w listopadzie. A Marek zdradzi nam fragmenty książki „Sedno”, która zostanie wydana przez szczecińskie wydawnictwo Granda na początku przyszłego roku – zapowiada Narożna.

Na spotkaniu pojawi się również Monika Szymanik, która zaprezentuje swoją książkę – album pt. „Kamienica w lesie”, który jest swoistą podróżą po Szczecinie.

W piątek FiKa zaprasza na spotkanie online z Kingą Konieczny, która opowie o swoim debiucie literackim dla najmłodszych „Figa” – historii adopcji pewnego psiaka. Natomiast w sobotę w FiCe odbędzie się koncert poetycki „Leoszewski fika Majem”, podczas którego zaprezentowane zostaną dwie premiery: tomik poezji Marka Maja „Teorie naiwne” oraz płyta CD „Kołysanki wybrane” Ryszarda Leoszewskiego.

– Zapraszamy was do nas na piękne słowo pisane i śpiewane – mówi Narożna.

Noc Księgarń 2020 w Szczecinie to również wydarzenia w innych miejskich księgarniach. Pocztowa 19 Kamienica w Lesie przez wszystkie trzy dni trwania akcji organizuje spotkania ze szczecińskimi autorami m.in.: Krzysztofem Niewrzędą, Aleksym Pawlakiem i Jarosławem Błahym. Natomiast Między Wierszami zaprasza do siebie w sobotę, 17 października. Będzie o horrorach w grach wideo, rozmowa z Wojciechem Gunią oraz debata poświęcona szeroko rozumianej literaturze niesamowitej.


15 października (czwartek)

FiKa:

godz. 19: spotkanie online z Marcinem Szczygielskim

godz. 21: spotkanie z Sylwią Trojanowską i Markiem Stelarem

godz. 23: spotkanie z Moniką Szymanik

Pocztowa 19 Kamienica w Lesie:

godz. 19-21: spotkanie z autorami – Katarzyną Huzar-Czub, Ewą Kownacką, Moniką Szymanik

16 października (piątek)

FiKa:

godz. 19: spotkanie online z Kingą Konieczny

Pocztowa 19 Kamienica w Lesie:

godz. 19-21: spotkanie z Violą Grzelką

godz. 21-23: spotkanie z Jarosławem Błahym

17 października (sobota)

FiKa:

godz. 19: koncert poetycki Ryszarda Leoszewskiego i Marka Maja

Pocztowa 19 Kamienica w Lesie:

godz. 19-21: spotkanie z Krzysztofem Niewrzędą

godz. 21-23: spotkanie z Aleksym Pawlakiem

Między wierszami:

godz. 18: „Cyfrowy terror – horror a gry wideo” – prelekcja

godz. 20: spotkanie z Wojciechem Gunią

godz. 22: „W górach szaleństwa” – panel o literaturze niesamowitej

 

Więcej informacji na stronie: https://nocksiegarn.pl/program/noc-ksiegarn-w-szczecinie/