W sobotę szczegółowy program wyborczy zaprezentował Piotr Krzystek i Bezpartyjni. Teraz czas na Koalicję Obywatelską. Sławomir Nitras powtórzył swoje deklaracje z ostatnich tygodni, ale zaproponował także zupełnie nowe inicjatywy. – Podczas spotkań zapytałem mieszkańców, czy widzieli kiedyś na żywo prezydenta Piotra Krzystka, tylko raz panowie, którzy grali w tenisa odpowiedzieli, że tak – mówił Sławomir Nitras. – Ludzie nie znają prezydenta i on nie ma czasu dla mieszkańców, ma problem ze zrozumieniem realnych problemów – dodał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Nitras: każdy dzień bez in-vitro to dzień stracony dla kobiet, które marzą o dziecku

Kandydaci na radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Sławomir Nitras swój program przedstawili na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wśród postulatów pojawiły się pomysły na poprawę miejskiej infrastruktury czy sprawniejszą ochronę zdrowia w mieście. Głos zabierali radni i kandydaci na radnych, ale rolę dominującą przyjął kandydat na prezydenta. Nitras kolejno wymieniał priorytety swojego programu wyborczego, który przygotowywany był w ostatnich tygodniach:

- Nowy program dla Szczecina to dokument, który wypracowałem wspólnie z mieszkańcami Szczecina. Powstawał on na ulicach Szczecina, w czasie spotkań, spacerów, w trakcie naszych rozmów na osiedlach. W moim programie kwestia smogu i kwestia zieleni jest bardzo ważna. Jeżeli chcemy być Floating Garden to ilość zieleni jest tym, co powinno odróżniać nas od innych miast. Sfinansuję oczyszczacze powietrza dla wszystkich szczecińskich przedszkoli, na każdym budynku użyteczności publicznej będą czujniki, żebyśmy mieli pewność czym oddychamy – mówił Sławomir Nitras.

Można odnieść wrażenie, że jednym z flagowych punktów programu Nitrasa i Koalicji Obywatelskiej w Szczecinie jest refundacja in-vitro: - Ten projekt jest gotowy i to będzie moja pierwsza decyzja jako prezydenta, będę tym, który złoży bezzwłocznie podpis pod tą decyzją. Istnieje ustawowa, górna granica wieku stosowania metody in-vitro. Powyżej 42. roku życia kobiety nie mogą być zapładniane tą metodą. Jest pewien proces dojścia do tej decyzji, dopiero w dojrzałym wieku mają skłonność korzystania z tej metody jako metody ostatniej szansy. Każdy dzień bez in-vitro jest dniem, który uciekł i jest stracony – mówił Sławomir Nitras.

Śródmieście – największa porażka Piotra Krzystka?

Tak twierdzi kandydat na zastępcę Sławomira Nitrasa, czyli Przemysław Słowik z Nowoczesnej. Podczas konwencji programowej polityk w dosadnych słowach komentował działanie magistratu w zakresie rewitalizacji śródmieścia. Według Słowika, śródmieście powinno być sercem miasta, a obecnie popada w ruinę za przyzwoleniem prezydenta i jego urzędników: - 60% terenu śródmieścia jest zdegradowane i wymaga natychmiastowej inwestycji. W 180 słowach programu prezydenta Krzystka nie ma słowa, że mamy do czynienia z terenem o najwyższym współczynniku trwałego bezrobocia, że to teren o najwyższej skali przestępczości. Śródmieście zasługuje, by 50 kwartałów i 1000 pustostanów, które mamy w centrum znowu tętniło życiem. Muszą tam wrócić ludzie, którzy będą traktować to miejsce jako centrum życia i centrum pracy – mówił Przemysław Słowik.

Sławomir Nitras zwrócił uwagę na stan infrastruktury, chodników i ogólnie standardu życia w tym miejscu. – Środmieście Szczecina to jest mój absolutny priorytet – mówił. – Zawsze mieszkałem przy ulicy, na której był krzywy chodnik. Zastanawiałem się, czy jestem takim pechowcem. Okazało się, że nie, bo w Szczecinie większość ulic jest w takim stanie – mówił kandydat PO, zapowiadając, że po dojściu do władzy przyjmie kompleksowy program remontów dróg na terenie Szczecina. Wyliczył 170 ulic w różnych częściach miasta, które planuje wyremontować podczas trwania kadencji prezydenta.

Podczas konferencji padła także deklaracja wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli czy poprawy jakości komunikacji społecznej na terenie Szczecina.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Poza Sławomirem Nitrasem o fotel prezydenta starają się: Piotr Krzystek (Bezpartyjni), Bartłomiej Sochański (Prawo i Sprawiedliwość), Dawid Krystek (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Jakub Kozieł (Koalicja Antysystemowa) oraz Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski).