Na dzisiejszej konferencji pasowej posłowie PO, Sławomira Nitrasa oraz Michała Marcinkiewicza poruszyli temat planów realizacji inwestycji gazoportu w Świnoujściu, Programu INTERREGIVA, oraz tzw. Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Gazoport w Świnoujściu

Poseł Nitras przedstawił główne założenia przygotowanej przez rząd specjalnej ustawy dotyczącej gazoportu. Zakłada ona przede wszystkim uproszczenia związane z uzyskiwaniem potrzebnych do realizacji takiego przedsięwzięcia zezwoleń środowiskowych oraz uproszczenia w zakresie zamówień publicznych. Przyczynić ma się to do sprawniejszego przebiegu procesu związanego z realizacją inwestycji gazoportowej. Poseł Sławomir Nitras zaapelował również do parlamentarzystów innych partii politycznych: - ”Chcę prosić, aby parlamentarzyści wszystkich partii poparli projekt ustawy przygotowany przez rząd. Jest to szczególnie ważne dla instytucji realizujących tę inwestycję: spółki Gaz-System, Urzędu Morskiego oraz Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście. Chcemy, aby w ciągu dwóch posiedzeń Sejmu ustawa specjalna została przyjęta i weszła w życie na przełomie marca i kwietnia. Jest to ważna inwestycja także dla Polaków, jak jedna z możliwości dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju”.

O programie INTERREG IVA

Problemy związane z realizacją Programu INTERREG IVA, którego podstawowym założeniem jest pomoc w zakresie intensyfikacji przygranicznej współpracy polsko-niemieckiej, odnosiły się przede wszystkim do różnic występujących w przepisach dla strony niemieckiej i dla strony polskiej – poinformowali posłowie. Problemy polskich wnioskodawców w znacznym stopniu utrudniały współpracę oraz realizację wielu projektów, a nawet zniechęcały polskie podmioty do angażowania się w przedsięwzięcia. Jak mówili posłowie, po ich interwencji w tej sprawie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, ministerstwo podjęło rozmowy z Komisją Europejską, która uregulowała sporne kwestie. „Dzięki tym rozwiązaniom skończyły się problemy z INTERREGIEM, trwające prawie półtora roku”– mówił Nitras.

Szczecińskie Centrum Świadczeń

Parlamentarzyści odnieśli się również do uchwały w sprawie utworzenia jednostki budżetowej Gminy Miasto Szczecin pn. Szczecińskie Centrum Świadczeń, która nie została przyjęta podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta. Celem uchwały jest powierzenie wypłaty świadczeń rodzinnych, świadczeń alimentacyjnych i dodatków mieszkaniowych jednej jednostce organizacyjnej. „Skoordynowanie w jednym miejscu działań związanych z wypłatą świadczeń społecznych zaowocuje uszczelnieniem systemu wypłat, umożliwi wielopoziomową weryfikację zasadności przyznawania świadczeń oraz stworzy mieszkańcom Szczecina możliwość uzyskania pomocy w jednej instytucji. – Nie zrezygnujemy z tego pomysłu. Na kolejnej sesji Platforma Obywatelska powróci do tej uchwały i podejmie wszelkie możliwe działania, aby uchwała weszła jak najszybciej w życie” – mówił Marcinkiewicz.

Dowiedzieć się o kryzysie

Przewodniczący PO w regionie zaprosił także dziennikarzy na poniedziałkowe posiedzenie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego (2 marca br.). Zostanie on poświęcony analizie sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie zachodniopomorskim w kontekście kryzysu. W posiedzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele podmiotów gospodarczych, Zachodniopomorski Wojewoda, Marszałek, Prezydent, przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego. – „Spotkanie Zespołu Parlamentarnego ma być początkiem poważnej analizy tej trudnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Chcemy uzyskać obiektywną informację o wpływie kryzysu na nasz region” – mówił poseł Nitras