Do niecodziennego odkrycia doszło w piątek w parku przy ul. Puckiej w Dąbiu. Na placu bawiły się dzieci, gdy nagle jednemu z nich noga utknęła w ziemi. Po krótkich oględzinach okazało się, że odkryto grobowiec pochodzący prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. Na zdjęciach udostępnionych na stronie Rady Osiedla Dąbie wyraźnie widać pozłacane trumny, ulokowane w specjalnie przygotowanej do tego wymurowanej przestrzeni.

ZOBACZ TEŻ: "Niewątpliwie mamy tu do czynienia z pochówkiem ważniejszej osobistości". Co kryje grobowiec odnaleziony w Dąbiu?

Miejsce zostało zabezpieczone przez strażników miejskich, a do parku według relacji świadków natychmiast wezwano eksploratorów, którzy mają sprawdzić znalezisko oraz to, czy nie istnieje zagrożenie zapadnięcia się tej przestrzeni. Odkrycie zbadają też historycy.

Jak informuje Encyklopedia Pomorza Zachodniego w latach 1816-1930 w tym miejscu funkcjonował cmentarz. "Od strony ul. Goleniowskiej zasłaniała go zabudowa mieszkalna i zaplecza ogrodów, dlatego też główny dojazd poprowadzono ukośnie od tejże ulicy. W 1876 r. teren cmentarza poszerzono w kierunku ul. Puckiej i Młyńskiej, nadając mu kształt wydłużonego prostokąta. Posiadał on oddzielnie kwatery dla zmarłych wyznania ewangelickiego, katolickiego i mojżeszowego. Pochowano tu także jeńców francuskich z wojny 1870-1871".

Cmentarz został zamknięty w roku 1930, a pochówki przeniesiono na ul. Goleniowską w Dąbiu. W latach 70. w tym miejscu powstał park. Nie wszystkie nagrobki zostały usunięte z cmentarza, internauci na stronie Rady Osiedla – pod informacją o znalezisku – wymieniają się informacjami na temat swoich obserwacji z tego miejsca. Do tematu będziemy jeszcze wracać.