„Pyrzyczanki” to pomnik, który jest dziełem szczecińskiego rzeźbiarza, Sławomira Lewińskiego. Znajduje się w jednym z pyrzyckich parków i przedstawia parę tańczących dziewcząt. Szczecińscy artyści sprawili, że rzeźba, dzięki barwnym wizualizacjom i muzycznej oprawie, zyskała nowe, nowoczesne oblicze!

 

Monumentalne Oblicza Pyrzyczanek to interdyscyplinarna akcja artystyczna łącząca sztuki wizualne, ludowy śpiew we współczesnym remixie i elementy tańca w jednym clipie, który odtwarzany jest na kamiennym ekranie. Autorem całej koncepcji wizualnej jest szczeciński producent, Rafał Roguszka, aktualnie dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury. Obrazy inspirowane lokalnym folklorem wykreowała bardzo znana twórczyni wizualna – Pani Pawlosky. Muzykę skomponował Maciej Cybulski, który zremiksował tradycyjny utwór „Kare Konie” wykonany przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce.

Wymienieni twórcy wspólnie z choreografką Joanną Suwińską oraz ekipą PDK „reanimują” zatem nieco już zapomniany pomnik (powstały w latach 70. ubiegłego wieku) i sprawiają, że ta bryła, ożywiona światłem i dźwiękiem, zyskuje nowy, efektowny wymiar. Premiera clipu odbyła się 16 października tego roku.

Monumentalne Oblicza Pyrzyczanek to projekt realizowany w ramach zadania pt. „Spotkania z Folklorem w Pyrzycach online” dofinansowanego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.