„Tęsknimy za Wami… Wasi księża” – taki baner zawisł na elewacji kościoła pw. świętego Ottona na Osiedlu Zawadzkiego. Jak mówią duszpasterze z tej parafii, epidemia koronawirusa zmobilizowała ich do zupełnie innego niż dotychczas kontaktu z wiernymi. Założone zostały konta na Facebooku oraz Instagramie. Inicjatywa została dobrze przyjęta przez wiernych, którzy przekazują pozytywne komentarze w mediach społecznościowych.

W Polsce obowiązuje stan epidemii, w zawiązku z którym zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób. Obostrzenia dotyczą również mszy św., w których, poza sprawującymi posługę, może uczestniczyć nie więcej niż pięć osób. Duszpasterze apelują do wiernych, by w miarę możliwości nie chodzić do kościołów, a mszy wysłychać przez radio, telewizję lub Internet. Dyspensę w tej sprawie wydał także ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Księża z parafii św. Ottona na Osiedlu Zawadzkiego postanowili w niezwykły sposób przekazać wiernym, że czekają na zakończenie stanu epidemii koronawirusa.

– To jest prosty przekaz z serca, nie ma w tym nic wydumanego. Tęsknimy. Nasza posługa kapłanów diecezjalnych, wiąże się z byciem z ludźmi, teraz jesteśmy tego pozbawieni. Chcemy się podzielić dobrą energią, bo ona działa w obie strony. Epidemia nas zaskoczyła, nie możemy spotykać się z wiernymi w swobodny sposób, skłoniło nas to do szukania innego kontaktu. Nasza parafia ma kilkanaście tysięcy wiernych, najpierw wyrazem tęsknoty był baner, ale to zapowiedź też łączności internetowej, czyli będą rozważania na Facebooku czy transmisje nabożeństw z naszej parafii – mówił ks. Koladyński na antenie Radia Plus. - Wierzymy, że to sytuacja tymczasowa, ale dla nas to wyzwanie i mamy nadzieję, że Duch Święty nas w tym poprowadzi – dodawał duszpasterz.

Transmisje mszy świętych ze szczecińskiej katedry transmitowane są na żywo na stronie internetowej bazyliki. Główna msza, czyli tzw. „suma” transmitowana jest o 12:00, a wielkopostne "Gorzkie Żale" o godzinie 17:15.