Na tej scenie widzieliśmy już wiele nieszablonowych i oryginalnych inscenizacji. Już niedługo aktorzy Teatru Kana znów zaprezentują coś szczególnego. Z okazji 40-lecia swej instytucji przygotowują premierę spektaklu pod tytułem "Sit-down tragedy albo szesnaście dotyków śmierci" wspólnie z rosyjskim Teatrem AKHE. Trzy premierowe prezentacje sztuki zaplanowano na 13, 14 i 15 grudnia.

W ostatnich miesiącach Teatr Kana, świętując cztery dekady swego istnienia, przypominał spektakle ze swojej historii. Na finał tego programu zaprezentuje zupełnie nowe przedstawienie! To będzie druga już wspólna produkcja Teatru Kana i rosyjskiego Teatru Akhe z Petersburga. Ten uznawany za jeden z najbardziej cenionych zespołów scenicznych, które zajmują się formami eksperymentalnymi, w Szczecinie gości regularnie z kolejnymi swoimi propozycjami. W tym roku mogliśmy zobaczyć Akhe podczas festiwalu Spoiwa Kultury, w inscenizacji „Democracy”.

Jak zapowiadają realizatorzy, „Sit-down tragedy” to przedstawienie, które „będzie okrutną w swojej radykalności, a jednocześnie pełną czułości opowieścią o samotności, bezradności i pięknie człowieka”. Informują, że będzie w niej obecny czarny humor, nieodzowny przy komentowaniu spraw lokalnych, globalnych i ostatecznych... Na scenie zobaczymy Bibiannę Chimiak, Karolinę Sabat, Dariusza Mikułę i Piotra Starzyńskiego. Co ciekawe, każdy z aktorów jest przygotowany, by grać rolę swojego partnera.

Spektakl ma bowiem charakter obrotowy. Będzie złożony z 16 epizodów, a ich sekwencja tworzona będzie w nieprzewidywalny sposób podczas prezentacji. Każda postać ma swoje indywidualne rekwizyty - krzesło, lampę podłogową i płaszcz...  Reżyseria i scenografia to dzieło Maksima Isaeva i Pavla Semchenko. Oni także zagrają podczas kilku wieczorów.

Prace nad realizacją „Sit-down tragedy” dokumentowane są na kanale YouTube, w ramach Daily Vloga Teatru Kana. W krótkich filmikach aktorzy zapraszają też do pomocy w zrealizowaniu spektaklu. Zorganizowana została zbiórka na pokrycie kosztów materiałów oraz wykonanie scenografii i kostiumów. Wpłat można dokonać poprzez stronę https://zrzutka.pl/5prxs5

Bilety na premierę w cenie 30 zł dostępne online: www.kana.art.pl/bilety.