Na kanale znanego youtubera Kamerzysty opublikowany został skandaliczny film, w którym ekipa internetowego gwiazdora szydzi i poniża niepełnosprawnego intelektualnie mieszkańca Szczecina. Młody chłopak posłusznie wykonuje upadlające go polecenia za obietnicę wypłaty pieniędzy. Z filmu jasno wynika, że jego twórcy są świadomi tego, że chłopak jest niepełnosprawny. Nazywają go „pojebem”, a jedna z uczestniczek filmu, zapowiadając najbardziej upadlające chłopaka zadanie przyznaje, że uwielbia znęcać się nad ludźmi. Film obejrzało już ponad 350 tysięcy osób. Został opublikowany 9 kwietnia.


Niepełnosprawny intelektualnie chłopak „za pieniądze miał zrobić wszystko”

O sprawie media poinformowała szczecińska psycholog Agnieszka Chułek, która w bohaterze skandalicznego filmu rozpoznała swojego byłego podopiecznego. Jej post w mediach społecznościowych był masowo udostępniany, a internauci zgłaszali YouTube treści wulgarne i obraźliwe, które nie powinny być dozwolone do publikacji.

Co widzimy w filmie? Najpierw jeden z członków youtuberskiej ekipy przedstawia Kamerzyście bohatera wkrętu, który „za pieniądze zrobi wszystko”, nawet „zje gówno świni”. Na początku nagrania twórcy filmu mówią, że są w Szczecinie, a na jednym z ujęć widać tabliczkę ulicy Górnej, co oznacza, że zdjęcia miały miejsce w willowej części północnych dzielnic Szczecina.

– Czy Ty zawsze musisz przyprowadzać niedorozwiniętych ludzi? – pyta Kamerzysta.

– Tacy są najlepsi, można się z nich pośmiać – odpowiada drugi youtuber.

Przed chłopakiem stawiane są coraz bardziej upokarzające zadania, które on wykonuje bez większego zastanowienia. Z filmu jednoznacznie można wywnioskować, że to osoba niepełnosprawna intelektualnie. Najpierw garściami je ziemię, potem skacze do kontenera pełnego śmieci, rozbija sobie cegły na głowie, po czym ma wyraźne ślady i rany. W czasie nagrań tapla się w błocie i w samej bieliźnie wchodzi do dyskontu.

Najbardziej skandaliczną i upokarzającą częścią filmu jest sytuacja, gdy chłopak otrzymuje od jednej z youtuberek zadanie zjedzenia kocich odchodów prosto z kuwety. Co jeszcze bardziej obrzydliwe, roześmiani uczestnicy filmu każą mu pocałować swoją nieświadomą całej sytuacji dziewczynę. Na sam koniec chłopak kąpie się w szambie. Za wykonanie wszystkich zadań miał otrzymać 10 tysięcy złotych. Wcześniej w filmie mówił, że zbiera pieniądze na tatuaż.

Szczecińska psycholog: „W świadomy i perfidny sposób wykorzystali go do robienia obrzydliwych, dehumanizujących zadań”

Szczecińska psycholog Agnieszka Chułek rozpoznała chłopaka z nagrania i napisała w mediach społecznościowych wiadomość, która została udostępniona przez kilkaset osób.

„W nagraniu widać naszego byłego wychowanka, który jest niepełnosprawny intelektualnie. Co za tym idzie nie potrafi zbyt dobrze (o ile w ogóle) przewidywać skutków swoich działań, ani podejmować racjonalnych decyzji. Czy to przeszkadzało twórcom filmu? W ogóle! W świadomy i perfidny sposób wykorzystali go do robienia obrzydliwych, dehumanizujących zadań. Ten pojeb, jak go nazywają na początku, jeszcze do niedawna był wychowankiem domu dziecka, a jeszcze wcześniej był zaniedbywanym, maltretowanym dzieciakiem wychowywanym przez ulicę” – napisała psycholog. „Czy dziwi więc, że mając w perspektywie zarobienie kilka stów, zgadza się na to wszystko? No nie, bo chce mieć tatuaż! Pewnie, można powiedzieć, że chłopak jest dorosły, wie co robi i nikt go do tego nie zmuszał, ale przypominam - JEST NIEPEŁNOSPRAWNY INTELEKTUALNIE! I jeszcze jedno, taka mała prośba. Zerkajcie czasem na to, co i kogo oglądają dzieciaki. Dożyliśmy trudnych czasów, w których osoby prostackie, poniżające w brutalny sposób innych, są idolami najmłodszych”.

Agnieszka Chułek skontaktowała się z bohaterem filmu, który obejrzało już ponad 350 tysięcy osób. Jak poinformowała portal wSzczecinie.pl, jest on w bardzo złym stanie psychicznym.