Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa właściwie z tygodnia na tydzień zmienił sytuację na rynku pracy. Wiele osób straciło zatrudnienie lub musiało pogodzić się z obniżką wynagrodzenia czy utratą benefitów. Specjaliści z LSJ HR Group uspokajają – to nie jest tak, że w obecnym czasie nie można znaleźć dla siebie dobrej pracy. Wiele firm kontynuuje rekrutacje, a do agencji zgłaszają się firmy z prośbą o pomoc w znalezieniu zatrudnienia dla osób, które jeszcze do niedawna były ich pracownikami. Ostatnie tygodnie to także czas na poszerzanie gospodarczych horyzontów. Wiele firm decyduje się na zmianę branży lub inwestowanie w nowe sektory swojej działalności.

Outplacement, czyli kiedy firma musi zwalniać, ale los pracowników nie jest jej obojętny

Ofert pracy na przełomie kwietnia i maja 2020 roku było zdecydowanie mniej niż rok wcześniej – ta sytuacja nie jest zaskakująca, bo szalejąca na świecie pandemia koronawirusa budziła grozę i dużą niepewność wśród przedsiębiorców. Początek czerwca to jednak dla rynku pracy zdecydowanie lepszy okres. Wielu przedsiębiorców wróciło już do pracy, przygotowane są strategie działania na najbliższy czas. Rozpoczęły się procesy optymalizacyjne zmierzające do redukcji zatrudnienia w konkretnych firmach, ale – co cieszy specjalistów branży HR – trwają także rekrutacje, co pozwala mieć nadzieję, że osoby, które stracą pracę, szybko znajdą nowe zatrudnienie.

– Są firmy, które muszą zredukować zatrudnienie. Tego typu pracodawców wspieramy tzw. outplacementem, czyli pakietem pomocowym dla osób zwalnianych. Dzięki specjalnie dedykowanym szkoleniom, spotkaniom, czy poradom psychologicznym dotychczasowym pracownikom łatwiej będzie znaleźć nową pracę lub przekwalifikować się. Przedsiębiorcom zależy na tym, żeby ich pracownicy dobrze poradzili sobie na rynku pracy. To bardzo odpowiedzialne, bo nie ogranicza się tylko do wręczenia wypowiedzenia i wypłacenia odprawy – mówi Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor zarządzający LSJ HR Group.

LSJ oferuje doradztwo, które pomoże firmom rozpocząć działanie w branży e-commerce

Czas kryzysu to również okazja do podnoszenia własnych kwalifikacji oraz szukania nowych przestrzeni działalności swojej firmy. LSJ HR Group oferuje szeroki pakiet wsparcia dla przedsiębiorców w ramach usług dofinansowanych z Funduszu Usług Rozwojowych. Kwota dofinansowania może sięgać nawet 80%, a umiejętności zdobyte w procesie kształcenia są bardzo przydatne na rynku pracy oraz przy zdobywaniu nowych klientów.

– Oferujemy nie tylko szkolenia, treningi i coaching, ale też szereg pakietów doradczych w zakresie np. zmiany profilu działalności firmy z modelu tradycyjnego na e-commerce. Realizujemy projekty, które optymalizują procesy produkcyjne w firmie, mamy konsultantów z zakresu Lean Management, nasi specjaliści to osoby nie tylko z regionu, ale i z całej Polski – mówi Katarzyna Opiekulska-Sozańska.

Jak twierdzą specjaliści LSJ HR Group, największym zainteresowaniem cieszą się konsultacje z zakresu zmiany modelu sprzedaży w firmie, wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych także ekspansją na rynki zagraniczne lub poszerzaniem spektrum działania firmy o nowe usługi.

Nie tylko zwolnienia. Wiele firm w regionie pilnie poszukuje pracowników

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa nie zatrzymał wszystkich procesów rekrutacyjnych. W województwie zachodniopomorskim wciąż jest wiele firm, które poszukują specjalistów i są gotowe zatrudnić ich niemal od ręki. Jak mówi Paulina Milczanowska-Stećków, specjalista ds. rekrutacji, firma LSJ HR Group zaprasza na rozmowę chętnych do podjęcia pracy. Szansa na znalezienie zatrudnienia jest bardzo duża.

– Pomagamy kandydatom, poszukujemy dla nich pracy wśród naszych klientów oraz wspieramy ich w budowaniu kompetencji. Jeżeli ktoś przez dekadę nie szukał pracy, to na pewno doradzimy odnośnie CV, kompetencji językowych czy przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Znalezienie pracy w innej branży albo w innej miejscowości zaburza ścieżki kariery. Należy podejść otwarcie do możliwości, które pojawiają się przed nami. Obecna sytuacja rynkowa zachęca pracowników do odważnych decyzji, bo pojawia się dużo ciekawych ofert pracy, a my pomagamy w przygotowaniu CV, w przebranżowieniu i rozpoczęciu pracy na zupełnie nowym stanowisku – mówi Paulina Milczanowska-Stećków, specjalista ds. rekrutacji LSJ HR Group.

https://lsj.pl/