Dni Morza to dla mieszkańców naszego miasta wielkie święto. Możliwość zobaczenia i zwiedzenia pięknych żaglowców, które przypływają zawsze do Szczecina, to oczywiście główny atut, ale atrakcji i wydarzeń przygotowanych przez organizatorów jest zawsze o wiele więcej. W tym roku są to także interaktywne spektakle, spotkania, występy muzyczne i bardzo bogaty program Pleneru Literackiego na Łasztowni.

Gigantyczny tor przeszkód, jubileusz „Daru Szczecina” i rejsy

Dni Morza to wielki festyn, dlatego najwięcej ciekawych punktów programu przygotowano dla rodzin z dziećmi. Festiwal Smaków Food Trucków, wesołe miasteczka, gigantyczny dmuchany tor przeszkód typu wipeout, pogadanki z przedstawicielami polskiej reprezentacji amp futbolu, konkursy z nagrodami to tylko niektóre z atrakcji. Warto na pewno także wymienić 3. edycję Family Travel Festival i możliwość spotkania ze słynną rodziną Łopacińskich, uroczystości związane z 50-leciem „Daru Szczecina” w Centrum Żeglarskim (14 czerwca, godz. 12.00), rejsy na oldtimerach (15 czerwca, godz. 11.00–17.00), pokaz sztucznych ogni (godz. 23.10).

Dużo dobrej muzyki na pięciu scenach

Dni Morza to także dużo muzyki i dlatego powstanie aż pięć scen, na których będzie ona rozbrzmiewała – m.in. na Łasztowni, na Wałach Chrobrego, przy Bulwarze Piastowskim i na skwerze na Nabrzeżu Starówka. Wystąpią na nich zespoły folkowo-szantowe (np. Qftry), bluesowe (Free Blues Band), a szczególnie interesująco zapowiada się koncert Big Bandu hiszpańskiej Marynarki Wojennej (16.06).

Pojedynek na głównej scenie i brazylijska samba

15 czerwca będzie najwięcej wydarzeń muzycznych. Główna scena stanie się miejscem pojedynku artystów The Voice of Poland z uczestnikami The Voice of Kids. Gwiazdą wieczoru będzie Cleo. Na Łasztowni odbędzie się III Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina, a w jego programie zawarte są nie tylko występy estradowe, ale też pokazy musztry orkiestrowej zespołów, które przyjadą z całego kraju. Tego samego dnia wieczorem wielbiciele muzyki brazylijskiej będą się zapewne świetnie bawili na Samba Port Festivalu, obejmującym przegląd grup w tym gatunku, warsztaty perkusyjne, paradę karnawałowej grupy festiwalowej i imprezę klubową.

Najnowsza literatura na Łasztowni

Już w piątek (14 czerwca) rozpocznie się na Łasztowni wydarzenie towarzyszące Dniom Morza – 8. Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Przez trzy dni czytelnicy będą mogli kupić najnowsze kryminały, reportaże, romanse czy poradniki oraz wziąć udział w spotkaniach z autorami i zdobyć ich autografy.

Goście specjalni. Bralczyk i inni

Gośćmi specjalnymi będą profesor Jerzy Bralczyk (znany popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in. „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny”) oraz Łukasz Orbitowski (redaktor, publicysta, ceniony i wielokrotnie nagradzany pisarz. Jego najnowsza książka „Kult” to błyskotliwa powieść oparta na udokumentowanej historii objawień w Oławie). Na Łasztowni pojawią się również: Magda Stachula (autorka thrillerów psychologicznych „Idealna”, „Trzecia” i „W pułapce”), Marta Matyszczak (twórczyni komedii kryminalnych) oraz Piotr Rozmus (autor bestsellerowych powieści z cyklu „Bestia”).

„Dolina stuletnich młodzieńców” i Jacek Fedorowicz

Podczas pleneru zaplanowano też spotkania ze Sławomirem Koprem (na temat książki „Polscy terroryści i zamachowcy”), z Niną Majewską-Brown, która opowie o najnowszej książce „Anka i diabeł stróż”, i Arkadym Radosławem Fiedlerem (synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera), który będzie mówił o swoich książkach: „Majowie. Reaktywacja”, „Chwała Andów” czy „Dolina stuletnich młodzieńców”. Do Szczecina ponownie przyjedzie Jacek Fedorowicz, znany aktor, który ma na koncie takie książki jak „Święte krowy na kółkach”, „Ja, jako wykopalisko” czy „W zasadzie tak” (spotkanie z nim zacznie się 14 czerwca o godz. 17.00).

Autorzy książek dla dzieci

Legendy związane ze Szczecinem przybliży najmłodszym uczestnikom pleneru Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi ich do zabaw w ramach warsztatów detektywistycznych. Na pewno wiele osób będzie chciało porozmawiać z Marcinem Szczygielskim – jednym z najaktywniejszych współczesnych polskich pisarzy, nagradzanym m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Taka możliwość nadarzy się 14 czerwca o godz. 13.00.

Premiera książki znanego muzyka

Tego samego dnia nastąpi premiera nowej książki znanego szczecińskiego artysty. „W cieniu mojego kapelusza, czyli… dziwne przypadki muzyka rozrywkowego” to tytuł wspomnień autorstwa Wojtka Rapy. To jego czwarta książka wydana przez Szczecińską Agencję Artystyczną, będąca podsumowaniem doświadczeń artystycznych tego muzyka, znanego m.in. ze współpracy z zespołami Wawele i Telegram. Spotkanie dotyczące tej nowej pozycji zaplanowano na godz. 18.00.

Specjalne spotkanie i film o Grzesiuku

16 czerwca o godz. 12.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia pokazany zostanie film „Słoik, który zakręcił stolicą” – dokument o Stanisławie Grzesiuku, pieśniarzu, autorze piosenek i książek: „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia”. Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk (wnuczka Stanisława Grzesiuka), Jarosław Wiśniewski (reżyser filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”) oraz Magdalena Zaleska (producentka wykonawcza filmu).

Cała niedziela z Gryfią

Ważną częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. Dlatego cała niedziela wypełniona będzie spotkaniami ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami, czyli Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą. Wieczorem, podczas gali nagrody Gryfia, dowiemy się, kto w tym roku otrzyma ten prestiżowy laur.

Szczegółowy program Pleneru Literackiego można znaleźć na stronie: http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/program/.