Wakacje powoli zbliżają się do końca, ale przed nami jeszcze kilka dni, w tym ostatni weekend sierpnia, które niewątpliwie warto spędzić aktywnie. Pomorze Zachodnie to jedno z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Morze Bałtyckie cieszy się niesłabnącym powodzeniem wypoczywających, ale nie wszyscy marzą tylko o wylegiwaniu się na piasku. Dla fanów aktywnego spędzania czasu na wodzie bogatą ofertę mają firmy, które działają zarówno w kurortach nadmorskich, jak i nad jeziorami. Co więcej, miłośnicy sportów wodnych mogą realizować swoją pasję także w Szczecinie.

Coraz więcej sportowych przestrzeni nad Bałtykiem. „Sporty wodne to przygoda, która zostaje z nami na zawsze”

Plaże Kołobrzegu, Świnoujścia, Międzyzdrojów i mniejszych miejscowości Pomorza Zachodniego zapełniają się turystami nawet w czasie pandemii koronawirusa. Co cieszy, nie brakuje osób, które podczas wypoczynku chcą aktywnie spędzać czas i uczyć się np. sportów wodnych. W Kołobrzegu jest to możliwe dzięki firmie MK Sailing, która zajmuje się wypożyczaniem sprzętu i organizacją wydarzeń sportowych, takich jak np. Kołobrzeg Kite Challenge. – Wakacje nad morzem to nie tylko „leżing i smażing” – mówi Marcin Koc z MK Sailing. – Mamy klientów, którzy odnajdują nas i pytają: co można zrobić w tym tygodniu? Czego można się nauczyć? Fajnie, bo nie jest to tylko przejadanie czasu wolnego, a aktywność, przygoda i coś, co zostanie z nami na zawsze. Oferujemy obecnie np. wypożyczanie desek stand-up paddle. Jest ogromne zainteresowanie taką formułą spędzania czasu. Kitesurfingiem również. W Kołobrzegu mamy „formułę kite”, która polega na lewitacji nad wodą. To bardzo widowiskowa dyscyplina sportowa zyskująca naśladowców w czasie sezonu letniego – dodaje Marcin Koc.

Nad Miedwiem przebojem są deski stand-up paddle

Rozrywka nad wodą to nie tylko przygody nad Bałtykiem, ale i nad jeziorami, których w całym regionie nie brakuje. Sporty wodne rozwijają się nad Miedwiem za sprawą organizacji Miedwie Sport. W ofercie zarówno wypożyczanie sprzętu jak i nauka. Jak mówi Mateusz Orliński, Miedwie jako piąty pod względem wielkości akwen w Polsce jest idealnym miejscem do rozwoju pasji windsurfingowej czy bardzo modnego pływania na deskach stand-up paddle. – Zacznijmy od desek z wiosłem, potem windsurfing, a następnie kitesurfing. To naturalna droga dla każdej osoby, która zaczyna pasję związaną ze sportami wodnymi. Miedwie to idealne miejsce nawet dla początkujących, bo jezioro ma duży areał płycizny, co powoduje, że jest tutaj bezpiecznie nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu – zapewnia Mateusz Orliński.

– Z deski SUP mogą korzystać zarówno dzieci, jak i całe rodziny. Tak naprawdę na jednej desce może zmieścić się jedna osoba i dwójka mniejszych dzieci. Wystarczy pół godziny, żeby opanować ten sprzęt, a daje to wiele radości – zapewnia przedstawiciel grupy Miedwie Sport.

Kajaki to idealna rodzinna rozrywka. W Szczecinie idealnym miejscem dla początkujących jest Jezioro Głębokie

A co ciekawego można robić na wodzie w Szczecinie? Biznes rozwija się na Odrze, co widać po rosnącej ilości wypożyczalni kajaków, żaglówek czy łódeczek o niskiej mocy silnika. Ich ogólnodostępność powoduje, że na Odrę wróciło życie. Wiele się dzieje na Głębokim za sprawą wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. To tani i przyjemny sposób na aktywną, rodzinną rozrywkę. – Głębokie ma dużo zalet jako miejsce rekreacji. Jezioro nie jest duże, ale idealne do nauki pływania. Początkujący poświęci dwie godziny, żeby przepłynąć jezioro do końca i z powrotem. To jest weekendowa rozrywka dla całych rodzin. Wynajęcie kajaka np. na spływ Iną kosztuje ok. 70 złotych – mówi Robert Filipski, Wiking Turystyka.

Aktywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu na Pomorzu Zachodnim jest całe mnóstwo. To doskonała alternatywa dla wyjazdów zagranicznych, które w tym sezonie letnim wielokrotnie nie mogły dojść do skutku.