Jak mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Paweł Adamczyk, celem zmian jest zwiększenie efektywności systemu segregacji odpadów plastikowych. Sortowane będą tylko te odpady, które mają szansę na ponowne zagospodarowanie. Magistrat zapowiedział, że od połowy lipca prowadzone będzie w tej sprawie szeroko zakrojona kampania informacyjna.

Recykling musi być skuteczniejszy, by opłaty za wywóz śmieci nie rosły

Urząd Miasta w Szczecinie po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wraca do wprowadzania zmian w systemie gospodarowania odpadami. Ich celem jest zwiększenie efektywności recyklingu w mieście. Frakcją odpadów, która znalazła się „pod lupą” magistratu jest plastik.

– To bardzo złożona frakcja, której jest coraz więcej w gospodarstwach domowych. Po doświadczeniach ostatnich lat chcielibyśmy, by została wprowadzona racjonalizacja zbiórki. To modyfikacja w procesie, który zaczęliśmy 7 lat temu, ale wychodzimy z założenia nie tylko ekologicznego, ale i ekonomicznego – mówi Paweł Adamczyk, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Szczecinie.

Nowa polityka wobec plastiku zakłada skupienie się na tych elementach, które są najczęściej poddawane recyklingowi.

– Mowa o butelkach PET czy kartonach po napojach. Utylizowane są także opakowania wielomateriałowe przypominające kartony tekturowe. Podtrzymujemy rekomendację, by gromadzić je w pojemniku żółtym. W tym pojemniku znajdą się także folie, puszki, nakrętki i plastikowe opakowania po chemii – wylicza Adamczyk. – Te produkty zostaną ponownie zagospodarowane i wychodzimy z założenia, że tym odpadom nadamy drugie życie. Reszta odpadów może trafić do odpadów zmieszanych, a następnie do spalarni – dodaje.

Osiągnięcie poziomu 50% skutecznego recyklingu, przy dobrze prowadzonych działaniach informacyjnych, możliwe ma być za rok. Magistrat zapewnia, że celem jest nie tylko ekologia, ale i ekonomia, bo poprawa skuteczności recyklingu może zahamować wzrost cen wywozu odpadów.

Śmieciowe wyzwania w roku 2020. Miasto szykuje kampanię informacyjną

Miasto zamierza prowadzić kampanię informacyjną, by informować mieszkańców, jak należy sortować odpady plastikowe. Ma ona ruszyć w drugiej połowie lipca i będą w nią zaangażowane między innymi spółdzielnie mieszkaniowe czy podmioty zajmujące się w Szczecinie wywozem odpadów.

– Będziemy chcieli o tych zmianach informować. Nawyki kształtowane w zakresie selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych chcemy zmieniać i czynić je bardziej efektywnymi – podkreśla Paweł Adamczyk. – W roku 2013 stawaliśmy do wyzwania jakim był system odbioru i zagospodarowania odpadów, a po siedmiu latach zmieniamy ten system, czyniąc go bardziej efektywnym.

Jeżeli pandemia koronawirusa będzie ustępować, to magistrat planuje od września 2020 prowadzić zajęcia edukacyjne na ten temat w szkołach.