Warzywa i owoce stają się towarem luksusowym – mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Działacze przeanalizowali ceny poszczególnych produktów oraz paliwa i doszli do wniosku, że życie za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości jest – w skali jednych zakupów – kilkadziesiąt złotych droższe niż było kiedyś.

„Drożyzna Plus” – młodzi politycy wymieniają produkty, których ceny poszły do góry

Młodzi Demokraci zorganizowali konferencję prasową przed jednym ze szczecińskich targowisk. Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej udała się na zakupy, wnioski są takie, że wiele produktów jest zdecydowanie droższych niż jeszcze kilka lat temu:

- Kiedy zsumujemy produkty podczas zakupów, to robią się z tego duże kwoty. Chleb zdrożał o złotówkę, jedno jajko kosztuje dzisiaj złotówkę, a cztery lata temu kosztowało mniej. Kupowaliśmy pietruszkę, ale teraz to towar luksusowy, bo wzrost ceny na kilogramie to 20 złotych – wyliczał Stanisław Kaup. – Cebula, marchew, ziemniaki, to wszystko kosztuje dwa lub trzy złote więcej – mówił dalej młody działacz.

Aktywiści stwierdzili więc, że Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w Polsce program „Drożyzna Plus”, a porównania cen produktów mają być tego dowodem.

Winne 500+? „Koszt tego programu odczuwamy wszyscy”

Młodzi Demokraci ostro wypowiedzieli się o polityce socjalnej rządu:

- 500+ zjada koszty życia o połowę, dzisiaj dostając 500 złotych, 250 jest przeznaczane na koszty codziennego życia, które podrożały przez ostatnie cztery lata. Wzrosły ceny mediów oraz paliwa – mówił Stanisław Kaup. – Wchodząc w dorosłość, kończąc osiemnaście lat, nie możemy myśleć pozytywnie. Zdobycie mieszkania jest ogromnym problemem, a musimy jeszcze myśleć o zakupach, teraz chcąc sobie ugotować zupę nie możemy kupić pietruszki, bo nas po prostu nie stać. Jak student ma mieć pieniądze na to, żeby wyżyć? Koszt programu 500+ odczuwamy wszyscy. Nie jesteśmy za tym, żeby odchodzić od programów socjalnych, ale jesteśmy za tym żeby za 500+ płaciły osoby pracujące i żeby otrzymywały to osoby, które naprawdę tego potrzebują – dodał Mateusz Gieryga z Młodych Demokratów.

Politycy podsumowali konferencję zdaniem, że kiedyś za 50 złotych można było wyżyć kilka dni, a teraz te pieniądze starczają zaledwie na kilka warzyw.