Sam wjeżdża do pomieszczeń, eksploruje je i dezynfekuje – mowa o innowacyjnym semi-autonomicznym robocie, którego stworzyli naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Urządzenie powstało z myślą o skutecznej walce z koronawirusem.

Nad budową wynalazku zespół naukowców z ZUT-u pracował trzy miesiące. Robot, nie narażając personelu medycznego na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka, sam penetruje i za pomocą środka dezynfekującego odkaża wskazane pomieszczenia i obiekty. Urządzenie będzie można wykorzystywać do dezynfekcji szpitali, urzędów, obiektów kwarantanny lub innych miejsc publicznych o dużym zagęszczeniu ludzi, jak np. dworce autobusowe, parkingi, wspólnoty mieszkaniowe, ulice oraz wąskie przejścia.

– Na robocie zamontowany został zbiornik z odpowiednim środkiem, który będzie rozpylany za pomocą specjalnego układu dysz lub armatek – tłumaczy Karol Miądlicki, kierownik projektu i autor wynalazku. – Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w opcję monitorowania temperatury osób, które są w zasięgu wbudowanej kamery termowizyjnej. Optymalnym umiejscowieniem robota w trybie pomiaru temperatury będą główne wejścia do budynków – dodaje.

Nie tylko dezynfekuje, ale może dostarczać albo odbierać towary

Modułowa budowa robota pozwala na wykorzystywanie go nie tylko do dezynfekcji pomieszczeń, ale również jako urządzenie do dostarczania przedmiotów, przeprowadzania inspekcji wizyjnej z użyciem kamer lub odbioru zanieczyszczonych produktów (np. takich jak pościel).

– Będzie to szczególnie przydatne dla obiektów, w których przebywają osoby objęte kwarantanną i pozwoli na dostarczanie im niezbędnych środków takich: jedzenie, leki, środki czystości itp. Po kontakcie z osobami lub przedmiotami narażonymi na ekspozycję z wirusem robot może się sam zdezynfekować – mówi Karol Miądlicki.

Robot sterowany jest radiowo.

Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19 powstał w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT. Kierownikiem projektu i autorem wynalazku jest mgr inż. Karol Miądlicki, a w skład zespołu wchodzą Mirosław Pajor, Marcin Jasiewicz, Beata Niesterowicz, Aleksandra Dembkowska, Paweł Herbin, Piotr Miądlicki.

Do końca czerwca br. zachodniopomorskie uczelnie mogły ubiegać się o granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego docenił aż 11 innowacyjnych projektów, które opracowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Granty realizowane były w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.