Autor dziesiątek autorskich pieśni, kompozytor muzyki do wierszy wielu polskich poetów – Stanisław Soyka to artysta, którego nie trzeba przedstawiać. Jego dorobek ponad 30 albumów to wystarczający dowód na to, że Soyka to muzyk ponadczasowy. Już w ten weekend artystę będzie można usłyszeć na żywo na Zamku w Szczecinie.

 

Soyka od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Wokalista, instrumentalista i kompozytor w jednej osobie. Na zamkowym dziedzińcu wystąpi z zespołem – towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze akustycznej, Marcin Lamch na gitarze basowej, Kuba Soyka na perkusji, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych. SOYKA KWINTET stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną, a jazzowe temperamenty i kompetencje muzyków wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów unikalną moc muzyki improwizowanej. Podczas sobotniego koncertu słuchaczom zostaną zaprezentowane kompozycje z najnowszej autorskiej płyty – „Muzyka i słowa”. Utwory na niej zamieszczone to mieszanka folku, bluesa, reggae i ballady.

– Do napisania własnych tekstów skłonili mnie moi słuchacze, którzy zaczęli pytać kiedy wydam całkowicie autorski repertuar. Praca z tekstami Osieckiej, Miłosza i innych to była piękna, pouczająca przygoda twórcza. Po niemal 15 latach niepisania czułem niepewność i onieśmielenie, ale w końcu udało się – mówi Soyka.

Podczas koncertu oprócz piosenek z najnowszej płyty usłyszymy też utwory napisane do wierszy polskich poetów i nie tylko: „Allegro ma non troppo” Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Miłosza, „Świat” Staffa, „Tylko brać” Osieckiej. Nie zabraknie klasyków Czesława Niemena z monografii „W hołdzie Mistrzowi” ani takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.

Na koncert Stanisława Soyki Zamek zaprasza już w najbliższą sobotę, 24 lipca, na godz. 20:00. Bilety dostępne w sprzedaży online na www.bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (Duży Dziedziniec, wejście A, piętro I).